LOGO

Kontrast: Domyślny kontrast Zwiększony kontrast 

Rozmiar czcionki:
  Domyślny rozmiar tekstu Powiększ tekst Pomniejsz tekst


Folder Gminy Augustów
Zapraszamy na now¹ stronê
Centrum Kultury i Biblioteka Gminy Augustów w ¯arnowie
www.centrum-zarnowo.pl


Filia Publiczno-Szkolna w Rutkach
Biblioteka znajduje się na parterze Szkoły Podstawowej
im. Obro
ńców Westerplatte w Rutkach.
Zajmuje jedno pomieszczenie szkolne.
PREZENTACJA
Bibliotek Gminy Augustów
Biblioteka Publiczna Gminy Augustów w Żarnowie
Projekt i wykonanie: Andrzej Ostapowicz
ROK 2015
rokiem

św. Jana Pawła II, Jana Długosza
i Polskiego Teatru
                                                 „Ortografek”

     22 stycznia  w bibliotece odbył się coroczny konkurs ortograficzny dla klas IV-VI pod nazwą „Ortografek”.  Cieszył się on jak zawsze dużym zainteresowaniem,  bo wzięło w nim udział dziewiętnastu uczniów. Uczestnicy bardzo dobrze poradzili sobie z trudnym dyktandem. Laureatkami zostaly: Julita Dziądziak z kl. V i Karolina Kuklińska z kl. IV , które napisały dyktando bezbłędnie oraz Gabrysia Czokajło z kl. IV,  Ola  Iwanicka  z kl. IV oraz  Dominika Wysocka z kl. V.  Gratuluje  i dziękuję wszystkim uczestnikom. Zapraszam za rok.
   „Z GÓRKI NA PAZURKI” - FERIE ZIMOWE W RUTKACH

      W piątek , 6 lutego, w  Izbie Regionalnej w Rutkach, odbył się Bal Przebierańców  dla tych dzieciaków,   które chciały spędzić  tegoroczne ferie zimowe w gronie kolegów            i koleżanek.
      W pierwszym tygodniu ferii  odbyły się w budynku Szkoły Podstawowej  zajęcia komputerowe, plastyczne, sportowe oraz gry dydaktyczne, które poprowadzili nauczyciele.
      W dniach od 28 stycznia do 6 lutego czas wolny dzieciom zorganizowały panie: Bożena Chmielewska  ze  Stowarzyszenia Rutki oraz Anna Augustynowicz  z  Biblioteki Publiczno- Szkolnej w Rutkach. Na zajęciach dzieciaki poznały techniki  tworzenia ozdób metodą quillingu pod kierunkiem pań Ireny Duba i Krystyny Kulik (członkiń  Stowarzyszenia). Satysfakcję przyniosło też pieczenie i zdobienie ciasteczek, gra w piłkarzyki oraz wszelkiego rodzaju gry  edukacyjne. Nie zabrakło też atrakcji na świeżym powietrzu.  Zjeżdżanie z górki na sankach i lepienie bałwana  sprawiło dzieciom wielka frajdę.
      Ferie zakończyły się wspomnianym balem , który obfitował  w wiele niespodzianek       i konkursów , a dobry humor  nie opuszczał uczestników ani na moment. W czasie zabawy dzieci miały także zapewniony słodki poczęstunek,  przygotowany przez panie: Stasię Kuklińską, Ewę Banach i Sylwię Kwiatkowską ( także członkinie Stowarzyszenia Rutki).
      Na zakończenie balu wszystkie dzieciaki otrzymały upominki ufundowane przez sponsorów:„Młynex”- państwo Dobkowscy z  Mazurk oraz „ Sezam” - Państwo Łukuć z Augustowa. Za dobre serce wszystkim, którzy włączyli się w organizację dzieciom zimowego wypoczynku   składamy ogromne podziękowania.

                                                                                                      Bożena Chmielewska
                                                                                                       Anna Augustynowicz

ferie rutki 2015 ferie rutki 2015 (1) ferie rutki 2015 (2) ferie rutki 2015 (3) ferie rutki 2015 (4)
ferie rutki 2015 (5) ferie rutki 2015 (6) ferie rutki 2015 (7) ferie rutki 2015 (8) ferie rutki 2015 (9)
ferie rutki 2015 (10) ferie rutki 2015 (11) ferie rutki 2015 (12) ferie rutki 2015 (13) ferie rutki 2015 (14)
ferie rutki 2015 (15) ferie rutki 2015 (16)
lekcja bib 2015 lekcja bib 2015 (1) lekcja bib 2015 (2) lekcja bib 2015 (3) lekcja bib 2015 (4)
lekcja bib 2015 (5) lekcja bib 2015 (6) lekcja bib 2015 (7)
      Lekcja biblioteczna z klasą "0" na temat powstawania książek, ich drogi do rąk czytelnika. Dzieciaki zapoznały się również z Kodeksem czytelnika oraz do czego służy zakładka.
                    Światowy Dzień Czytania Tolkiena
     25 marca 2015 w bibliotece odbyło się nagranie audiobooka na podstawie opowiadania J.R.R. Tolkiena „ Łazikanty”.  Przeczytany przez uczniów tekst utworu został nagrany na płytę , którą czytelnicy będą mogli odsłuchać w bibliotece. W nagraniu udział wzięli i swego głosu użyczyli uczniowie klas IV, V i VI:

    Akcja miała na celu uczczenie Światowego Dnia Czytania Tolkiena, który obchodzony jest od 2003 roku. Pomysłodawczynią akcji jest pani M. Grzęda - nasza polonistka.
Nowa forma propagowania czytelnictwa spotkała się z wielkim zainteresowaniem i pokazała jak dobra zabawą może być czytanie.
Klasa IV
•Patryk Chyliński
•Ola Iwanicka
•Magdalena Zalewska
•Gabriela Czokajło
•Beata Karbowska
•Weronika Chmielewska
•Marta Fadrowska
Klasa V
•Julita Dziądziak
•Kinga Kopiczko
•Dominika Wysocka
•Patrycja Kwiatkowska
•Milena Guziejko
Klasa VI
•Nikolina Bożek
•Patrycja Denert
•Martyna Denert
•Marlena Dębska
•Paweł Kulik
•Hubert Stankiewicz
•Jakub Twardowski
     Jak co roku biblioteka w Szkole Podstawowej w Rutkach włącza się w obchody Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich poprzez organizację konkursu ze znajomości twórczości lubianych przez najmłodszych poetów. W tym roku po raz drugi wybór padł na wiersze Jana Brzechwy, którego utwory są tak różnorodne i liczne, że można z nich czerpać całymi garściami. Z tej skarbnicy zaczerpnęła nasza bibliotekarka pani Ania Augustynowicz. Zaprosiła uczniów klas II i III Szkoły Podstawowej w Rutkach do wspólnej zabawy.

     Pierwszy etap konkursu, do którego licznie zgłosili się najmłodsi uczniowie, co świadczy o tym, że podzielają miłość i zachwyt dla poezji Brzechwy, polegała na rozwiązaniu testu pisemnego ze znajomości wybranych utworów tego poety. Dzieci, które najlepiej poznały i najuważniej czytały wiersze pana Jana, zakwalifikowały się do następnego etapu konkursu, który miał miejsce w dniu 15 kwietnia 2015.

     Przejętych uczestników przywitała w holu naszej szkoły jak zwykle uśmiechnięta pani Ania wraz z pozostałymi członkiniami komisji, w której skład weszły: pani dyrektor Bogusława Grądzka, pani Beata Chylińska oraz pani Sylwia Derdzińska. Pozostali uczniowie kibicowali swoim koleżankom i kolegom, którzy nie tylko przepięknie recytowali wybrane utwory Brzechwy, ale także popisywali się znajomością bohaterów, rekwizytów i cytatów z takich utworów, jak np. „Kaczka Dziwaczka”, „Jajko”, „Samochwała” czy „Siedmiomilowe buty”. Bo czy ktoś wie, co wspólnego z Janem Brzechwą ma np. taki rekwizyt, jak makaron lub patelnia czy znaczek pocztowy. Konkurs wymagał więc nie tylko wiedzy, ale także błyskotliwości i poczucia humoru.
Niewątpliwie cechy te posiadają laureaci:

Kinga Kwiatkowska ucz. kl. III - miejsce I
Maciej Banach ucz. kl. III - miejsce II
Karolina Kolenda ucz. kl. III- miejsce III
Nikola Lipińska ucz. kl. III- miejsce III

Wyróżnienia:
Zosia Ejzel ucz. kl. III
Oliwia Prawdzik ucz. kl. III
Julia Skindzielewska ucz. II
Julia Danowska ucz. II
Weronika Klekotko  ucz. II

Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy i zapraszamy za rok na zmagania
z utworami innego autora.
                                  „Apetyt na wiersze Wandy Chotomskiej”
                                   z okazji Dnia Bibliotekarza i Bibliotek.

     4 maja w bibliotece odbył się konkurs recytatorski poświęcony wierszom Wandy Chotomskiej. Tym razem uczestnikami konkursu byli uczniowie klas starszych, którzy na swój własny sposób interpretowali wiersze autorki. Celem konkursu było zainteresowanie czytelników poezją dziecięcą, kształtowanie kultury żywego słowa i doskonalenie umiejętności recytatorskich. Jednak najważniejszym co chciałam osiągnąć to dobra zabawa i satysfakcja uczestników z wziętego udziału.
     Recytatorzy ze znaną sobie otwartością i wrodzonym talentem zaprezentowali wybrane utwory tej znanej pisarki.  Wiersze pod ciekawymi tytułami : „Łyżka”, „Kurczę  blade”, „Makaron”, „Dziurki w serze” i inne traktowały o odżywianiu.

Laureatami zostali:
Miejsce I  -Julita Dziądziak  kl. V
Miejsce II-  Patrycja Denert kl. VI
Miejsce III-  Marta Fadrowska kl. IV
Miejsce IV-  Patryk Chyliński kl. IV

Wyróżnienia :
Patrycja Kwiatkowska kl. V
Dominika Wysocka kl. V
Weronika Chmielewska kl. IV
Kinga Kopiczko  kl. V
Nikolina Bożek kl. VI

Wszyscy występujący doskonale sobie poradzili i otrzymali nagrody oraz dyplomy.
Zabawa wierszami Wandy Chotomskiej przyniosła uczestnikom  i publiczności wiele radości i chęci do kolejnych  takich przedsięwzięć.

Serdecznie dziękuję wszystkim uczestnikom oraz szanownemu jury za wspólną zabawę.

Wielką niespodzianką był dla mnie fakt, że po zakończeniu  konkursu Samorząd Uczniowski pod opieką pani Sylwii Derdzińskiej wręczył mi piękny bukiet kwiatów z okazji Dnia Bibliotekarza, który przypada 8 maja. Pani dyrektor w imieniu uczniów, rodziców i nauczycieli złożyła na moje ręce życzenia satysfakcji z pracy oraz podziękowania za stałe wspieranie działań szkoły i wysiłek włożony w rozwijanie czytelnictwa i zainteresowań naszych uczniów.

                                                                                               Serdecznie dziękuję.
     Dnia 8 maja, w przypadający Dzień Bibliotekarza i Bibliotek z Brzechwomanią zawitałam do Szkoły Podstawowej w Jabłońskich. Dzięki uprzejmości i gościnności pani Dyrektor  Aliny Szczytko oraz pań Anety Zarzeckiej i Marzeny Siedleckiej, również członkiń komisji konkursowej,  mogłam również tam przeprowadzić konkurs recytatorsko- czytelniczy pod tym właśnie tytułem.

     Pierwszy etap konkursu, do którego licznie zgłosili się uczniowie klas II i III polegała na rozwiązaniu testu pisemnego ze znajomości
wybranych utworów Jana Brzechwy. Siedmioro dzieci zakwalifikowało się do kolejnego, finałowego etapu, na którym nie tylko przepięknie recytowały wybrane utwory Brzechwy, ale także popisywały  się znajomością bohaterów, rekwizytów i cytatów z takich utworów, jak np. „Żaba”, „Jajko”, „Samochwała” czy „Siedmiomilowe buty”.

     Konkurs wymagał więc nie tylko wiedzy, ale także poczucia humoru i chęci do zabawy.

     W oczekiwaniu na werdykt uczestnicy konkursu oraz publiczność obejrzeli Kamishibai (jap. kami - papier, shibai - sztuka) to inaczej „papierowy teatr”, nazywany również „teatrem obrazkowym” albo „teatrem narracji”. Opowiadania, które obejrzały i wysłuchały dzieciaki nosiły tytuł „Szukając Marudka”, „ Rower Walentyny” oraz „ Legenda o Skarbniku. Mali widzowie byli „ zaczarowani”.

Szanowne jury przyznało następujące miejsca uhonorowane nagrodami:

Miejsce I- Natalia Harasim kl. III
Miejsce I- Dawid Kupcewicz kl. III
Miejsce II- Agnieszka Kotarska kl. III
Miejsce III- Sebastian Galicki kl. III


Wyróżnienia:
Wiktoria Chmielewska kl. III
Damian Koncewicz kl. II
Wiktoria Wierzbińska kl. III

Wszystkim uczestnikom serdecznie gratuluję i mam nadzieję gościć w Szkole w Jabłońskich jeszcze nie raz.
                                                     
                                                                                                     Anna Augustynowicz
100_9110 100_9070 100_9072 100_9073
100_9074 100_9075 100_9076 100_9077
100_9078 100_9079 100_9080 100_9081
100_9082 100_9084 100_9085 100_9086
100_9087 100_9088 100_9091 100_9092
100_9093 100_9095 100_9096 100_9098
100_9099 100_9100 100_9101 100_9102
100_9105 100_9106 100_9108 100_9109
IMG_1437 IMG_1400 IMG_1401
IMG_1402 IMG_1403 IMG_1405
IMG_1406 IMG_1407 IMG_1408
IMG_1409 IMG_1410 IMG_1414
IMG_1415 IMG_1416 IMG_1417
IMG_1418 IMG_1420 IMG_1421
IMG_1422 IMG_1423 IMG_1425
IMG_1426 IMG_1430 IMG_1431
IMG_1433
chotomska 079 chotomska 009 chotomska 010 chotomska 011
chotomska 013 chotomska 014 chotomska 015 chotomska 016
chotomska 017 chotomska 018 chotomska 019 chotomska 020
chotomska 022 chotomska 026 chotomska 027 chotomska 029
chotomska 030 chotomska 031 chotomska 032 chotomska 035
chotomska 037 chotomska 039 chotomska 041 chotomska 043
chotomska 044 chotomska 046 chotomska 047 chotomska 051
chotomska 055 chotomska 058 chotomska 067 chotomska 078
     Symonides z Keos pisał, że poezja to mówiące malarstwo, a malarstwo - milcząca poezja. Uosobieniem jednego i drugiego jest zaś goszcząca 9 czerwca w Bibliotece Publiczno- Szkolnej w Rutkach pani Bożena Klimaszewska. Twórczyni pochodząca z Gminy Augustów odwiedziła lokalną społeczność w ramach cyklu spotkań autorskich związanych z wydaniem przez Bibliotekę Publiczną Gminy Augustów w Żarnowie jej książki, zatytułowanej „Druga strona małej planety - Gmina Augustów w słowach i obrazach”, która powstała w ramach projektu 413 „Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju” objętych PROW 2007-2013 za pośrednictwem Stowarzyszenia „Lokalna Grupa Działania - Kanał Augustowski i Rospuda”.
     Spotkanie odbyło się w budynku Izby Regionalnej dzięki uprzejmości i nieocenionej pomocy pani Bożeny Chmielewskiej - prezesa Stowarzyszenia Rutki. Gośćmi zaś byli uczniowie Szkoły Podstawowej im. Obrońców Westerplatte w Rutkach wraz z nauczycielami i panią dyrektor Bogusławą Grądzką. W spotkaniu uczestniczyli również mieszkańcy Rutek.
Ponieważ artystka jest uosobieniem słowa i żywiołowości, toteż z miejsca skradła uwagę, a później i serca zasłuchanym w jej opowieści dzieci i dorosłych. Czytała swoje wiersza, a jej interpretacja odkrywała nowe znaczenia w pełnych wdzięku, wibrujących emocjami utworach. Prezentowała obrazy i przekonywała, że najpiękniejsze widoki i najwspanialsze tematy są tuż za naszymi oknami.   
     Zgromadzeni zasypali panią Bożenę Klimaszewską pytaniami, udowadniając, że zainteresowanie poezją i sztuką w najmłodszych pokoleniach nadal kwitnie i ziarno rzucone przez artystkę pada na żyzny grunt. Dzieci interesowało m.in. skąd wziął się tytuł książki, jakie są ulubione tematy wierszy, jak długo powstaje jeden obraz i wielu innych tajników pracy poety i malarza. Starsi pytali o źródła inspiracji, z jakich czerpie autorka, a także pojawiające się w jej tomiku formy prozatorskie czy też rolę fotografii w warsztacie pracy malarza. Wśród zgromadzonych czuć było dumę i radość, że ich mała ojczyzna, jej uroda i wartości znalazły swoje odbicie w sztuce artystki pochodzącej z tych okolic i darzącej je taką samą jako oni miłością.   
     Na zakończenie pani Bożena otrzymała najpiękniejszy prezent, jaki twórca może dostać, bo miała okazję usłyszeć przygotowane specjalnie na tę okazję recytacje swoich wierszy w wykonaniu uczniów klasy V, przygotowanych przez polonistkę ze Szkoły Podstawowej w Rutkach, panią Małgorzatę Grzędę. Dzieci wraz ze mną wręczyły pani Bożenie Klimaszewskiej przepiękny kwiat z bibuły. Natomiast pani Bożena Chmielewska podziękowała bukietem polnych kwiatów, który misternie   wyczarowały z bibuły ręce pani Krystyny Kulik ze Stowarzyszenia Rutki. Poetka podpisywała swoje książki, rozmawiała z młodzieżą oraz dorosłymi przy filiżance herbaty, a wszystko to uwiecznił w migawce aparatu pan Marek Jabłoński, nauczyciel ze Szkoły Podstawowej w Rutkach. 
     Dziękuję artystce oraz wszystkim, którzy wsparli  wysiłek organizacji tego spotkania serdecznością i pomocą.
     W środę 10 czerwca po raz pierwszy w naszej szkole odbył się Turniej o tytuł rycerza z krainy tysiąca baśni i jednej legendy. Patronat honorowy nad zmaganiami trzyosobowych drużyn z klasy IV, V i VI objęła królowa Bogusława, w której rolę tego dnia wcieliła się zawsze gotowa na nowe wyzwania pani dyrektor Bogusława Grądzka, a w rolę Dobrej Wróżki wcieliłam się ja, czyli Ania Augustynowicz z Biblioteki Publiczno-Szkolnej w Rutkach. Zebranych powitała współorganizatorka konkursu pani Małgorzata Grzęda, która w eliminacjach klasowych wyłoniła po trzech reprezentantów każdej z klas, znających najlepiej baśnie i legendy polskie.    
    Każdą z drużyn opiekowała się inna królewna - Kopciuszek, Królewna Śnieżka i Śpiąca Królewna, w osobach ślicznie przebranych uczennic z klasy II, których zadaniem było losowanie pierników z numerami pytań dla każdej z drużyn. O prawo do pierwszeństwa w losowaniu uczniowie musieli powalczyć wykonując jedną z prac Kopciuszka - oddzielając groch od maku. Najszybciej zadanie wykonała klasa VI, reprezentowana przez Patrycję, Martynę oraz Huberta i to oni nadali ton dalszej rywalizacji. W rundzie I każda z drużyn odpowiadała na pytania lub przekazywała je sąsiedniej drużynie, która w razie niepowodzenia traciła jedna z trzech szans. Pomocą dla każdej drużyny była otrzymana od Dobrej Wróżki czarodziejska zapałka, która dawała prawo do skorzystania jeden raz z pomocy pozostałych uczniów z klasy przy odpowiedzi na pytania. Najgorętsza walka toczyła się pomiędzy reprezentantami klasy IV - Karoliną, Martą i Patrykiem a klasą VI, które do końca szły „łeb w łeb”.
     Klasa VI walczyła dzielnie, jednak jako pierwsza odpadła z rywalizacji. W rundzie II pozostałe dwie drużyny zdobywały szlachetne klejnoty za prawidłowe odpowiedzi. W ciągu trzech minut mogli popisać się znajomością baśni i legend. Pytania nie były łatwe, a to dlatego, że zgodnie z zapewnieniami organizatorek, zestawy pytań przygotowywał kronikarz krasnoludków Koszałek-Opałek oraz sam Ambroży Kleks. Rywalizacja była zacięta, jednak przewagą jednego punktu zwyciężyły Justyna, Julita i Dominika z klasy V. Dziewczyny wygrały słodkie upominki dla całej klasy oraz zdobyły tytuł rycerzy z krainy tysiąca baśni i jednej legendy. Pasowaniu, którego dokonała królowa Bogusława, przyglądał się smok Baśniożerca, który obiecał przybyć do naszej szkoły za rok.     
     Było wesoło, emocjonująco i na chwilę w naszej szkole zapanowała magia. Przy okazji i starsi, i młodsi przypomnieli sobie bohaterów i motywy z baśni i legend, a my jako organizatorki udowodniłyśmy, że poznać baśnie i legendy można także przez zabawę. Dziękujemy.
     Od 14 do 18 września Kamishibai po raz kolejny zagościło w bibliotece. Ci , którzy pamiętają historię psa Marudka,  pamiętają również co oznacza to japońskie słowo. Natomiast Ci , którzy w minionym tygodniu po raz pierwszy zetknęli się z taką formą czytania mieli okazje się dowiedzieć.
     Kamishibai (kami=papier, shibai=sztuka) to wywodząca się z Japonii sztuka głośnego czytania i opowiadania dla dzieci. Technika ta wykorzystuje kartonowe plansze z ilustracjami oraz drewnianą skrzynię, która przypomina teatr marionetkowy - parawan. Ilustracje opowiadają historie, a każda plansza przedstawia kolejny fragment opowieści.
     Tym razem starałam sie zaskoczyć słuchaczy kolejnymi historiami  z tej „magicznej skrzynki”.  Przez cały tydzień gościłam w bibliotece  najmłodszych czytelników, którzy z uwagą i autentycznym zainteresowaniem wysłuchali i obejrzeli legendy  o latarniku oraz historii o Rowerze Walentynki. Uczniowie klasy II wykazali się umiejętnością czytania.
     Opowieści zawsze zapadają głęboko w pamięć dziecka. Dzięki przekazywanemu morałowi każda z nich staje się lekcją i kształtuje postawy. Dzięki takiej formie prezentacji czytelnictwa dzieci wchłaniają dobre wzorce. Poprzez naśladownictwo bohaterów i ich czynów wpajamy widzom i słuchaczom papierowego teatru najbardziej uniwersalne prawdy i postawy. Tak by potrafiły się nimi kierować w swoim życiu.
galeria rutki wrzesien 2015 galeria rutki wrzesien 2015 (1) galeria rutki wrzesien 2015 (2)
galeria rutki wrzesien 2015 (3) galeria rutki wrzesien 2015 (4) galeria rutki wrzesien 2015 (5)
galeria rutki wrzesien 2015 (6) galeria rutki wrzesien 2015 (7) galeria rutki wrzesien 2015 (8)
galeria rutki wrzesien 2015 (9) galeria rutki wrzesien 2015 (10) galeria rutki wrzesien 2015 (11)
galeria rutki wrzesien 2015 (12) galeria rutki wrzesien 2015 (13) galeria rutki wrzesien 2015 (14)
galeria rutki wrzesien 2015 (15) galeria rutki wrzesien 2015 (16) galeria rutki wrzesien 2015 (17)
galeria rutki wrzesien 2015 (18) galeria rutki wrzesien 2015 (19) galeria rutki wrzesien 2015 (20)
galeria rutki wrzesien 2015 (21) galeria rutki wrzesien 2015 (22)
Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania
     Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania ma już 15-letnią historię, jednak czytelnicy Biblioteki w Rutkach obchodzili go po raz pierwszy. 29 września, we wtorek uczniowie najstarszych klas zaprosili swoich młodszych kolegów do wspólnego czytania i wspólnej zabawy.
Pomysłodawczynie akcji, czyli  pani Ania Augustynowicz i pani Małgosia Grzęda - bibliotekarka i polonistka, wiemy, że czytanie daje nieocenione korzyści dla duszy i umysłu człowieka, a miłość do literatury kształtować trzeba od najmłodszych lat. Dlatego też uatrakcyjniłyśmy  wspólne głośne czytanie rebusami, zagadkami i zabawami plastycznymi związanymi z dzisiejszymi lekturami.
Dzieci z oddziału przedszkolnego i punktu przedszkolnego spotkały się w bibliotece z szóstoklasistami, którzy czytali dla nich wiersze o zwierzętach Jana Brzechwy. Zanim jednak wysłuchali głośnego czytania, musieli zgadnąć, za jakie zwierzątko przebrali się ich starsi koledzy. 
Klasa I ze skupieniem słuchała interpretacji „Siedmiomilowych butów” Jana Brzechwy z inscenizacją przygotowaną przez uczniów klasy V. Klasa IV pięknie czytała fragmenty „Kukuryku na ręczniku” Marii Kownackiej dla swoich kolegów z klasy II oraz rozdział powieści „Dzieci z Bullerbyn” Astrid Lindgren dla uczniów klasy III. 
Starsi przekonali się, że czytanie komuś może dać radość i satysfakcję, młodsi pokazali, że potrafią słuchać z uwagą i cieszyć się wspólnie spędzonymi chwilami. Mamy nadzieję, że po dzisiejszym dniu  ci pierwsi i ci drudzy polubią czytanie choć trochę bardziej i znajdą w nim przyjemność, a może nawet sposób na życie. 

glosne czytanie glosne czytanie (1) glosne czytanie (2) glosne czytanie (3)
glosne czytanie (4) glosne czytanie (5) glosne czytanie (6) glosne czytanie (7)
glosne czytanie (8) glosne czytanie (9) glosne czytanie (10) glosne czytanie (11)
glosne czytanie (12) glosne czytanie (13) glosne czytanie (14) glosne czytanie (15)
glosne czytanie (16) glosne czytanie (17) glosne czytanie (18) glosne czytanie (19)
glosne czytanie (20) glosne czytanie (21) glosne czytanie (22) glosne czytanie (23)
glosne czytanie (24) glosne czytanie (25) glosne czytanie (26) glosne czytanie (27)
glosne czytanie (28) glosne czytanie (29) glosne czytanie (30) glosne czytanie (31)
glosne czytanie (32) glosne czytanie (33) glosne czytanie (34) glosne czytanie (35)
glosne czytanie (36) glosne czytanie (37) glosne czytanie (38) glosne czytanie (39)
glosne czytanie (40) glosne czytanie (41) glosne czytanie (42) glosne czytanie (43)
glosne czytanie (44) glosne czytanie (45) glosne czytanie (46) glosne czytanie (47)
glosne czytanie (48) glosne czytanie (49) glosne czytanie (50) glosne czytanie (51)
glosne czytanie (52) glosne czytanie (53) glosne czytanie (54) glosne czytanie (55)
glosne czytanie (56) glosne czytanie (57) glosne czytanie (58) glosne czytanie (59)
glosne czytanie (60) glosne czytanie (61) glosne czytanie (62) glosne czytanie (63)
glosne czytanie (64) glosne czytanie (65) glosne czytanie (66) glosne czytanie (67)
glosne czytanie (68) glosne czytanie (69) glosne czytanie (70) glosne czytanie (71)
glosne czytanie (72) glosne czytanie (73) glosne czytanie (74) glosne czytanie (75)
glosne czytanie (76) glosne czytanie (77) glosne czytanie (78) glosne czytanie (79)
glosne czytanie (80) glosne czytanie (81) glosne czytanie (82) glosne czytanie (83)
glosne czytanie (84) glosne czytanie (85) glosne czytanie (86) glosne czytanie (87)
glosne czytanie (88) glosne czytanie (89) glosne czytanie (90)
                   ROK 2015 ROKIEM JANA PAWŁA II

     16 października 1978 roku świat usłyszał Habemus Papam, czyli mamy papieża i nikt nie spodziewał się, że będzie nim Polak. Był pierwszym od 455 lat papieżem spoza Włoch. Przybrał imię Jan Paweł II. 
     Podczas wspólnego apelu upamiętniającego te ważne wydarzenie mogliśmy wysłuchać pierwszych słów, jakie skierował nowy papież do tysięcy wiernych zebranych na placu Świętego Piotra. Wysłuchaliśmy również przepięknej recytacji wierszy Karola Wojtyły w wykonaniu Julity Dziądziak, Patryka Chylińskiego i Patrycji Kwiatkowskiej. Pani Ania Augustynowicz zachęcając nas do wysłuchania recytacji zwróciła uwagę, iż rok 2015 jest rokiem poświęconym Janowi Pawłowi II. Mogliśmy też usłyszeć wiersze o Ojcu Świętym napisane przez dzieci i młodzież, wyrecytowane przez Kingę Kwiatkowską, Maćka Banacha oraz Nikolę Lipińską.
     Pamiętając, jakim papieżem, ale przede wszystkim, jakim człowiekiem był Jan Paweł II, pani Alina Kotarska zwróciła uwagę na wzór miłości Boga i człowieka, wzór zarówno dla ludzi starszych jak i dzieci i młodzieży.

16 października w naszej Bibliotece odbyło się podsumowanie konkursu plastycznego „Rzadka zakładka” na najpiękniejszą i najbardziej oryginalną zakładkę do książki.
     Konkurs był adresowany do czytelników z klas IV-VI. Na konkurs wpłynęło 10 oryginalnych i niepowtarzalnych zakładek z wykorzystaniem różnych technik (rysunek, wyszywanka, wycinanka, kolaż i techniki własne).

Miejsce I zdobyły: Justyna Kowalczyk i Wiktoria Chmielewska

Miejsce II: Zosia Ejzel i Magda Zalewska

Miejsce III: Maciek Banach i Weronika Chmielewska

Wyróżnienia: Eryk Turowski, Patrycja Kwiatkowska, Rafał Malinowski i Kinga Kwiatkowska.

     Laureatom konkursu serdecznie gratuluję i dziękuję. Nagrodzone prace zostały wyeksponowane na wystawce w Bibliotece.
                   ŚWIĘTO PLUSZOWEGO MISIA

     25 października 2015 r. w sali przedszkolnej Szkoły w Rutkach wspólnie z paniami Agnieszką Ostrowską i Marią Chmielewską  odbyła się uroczystość poświęcona najlepszemu przyjacielowi wszystkich dzieci, czyli pluszowemu misiowi. Nasz miś był wyjątkowy, dlatego że w jego rolę wcieliłam się osobiście. Wszyscy uczestnicy na spotkanie przynieśli swoje ulubione pluszaki. Zabawę rozpoczęliśmy od wspólnej zabawy do piosenki „Pokochaj pluszowego misia”. Bawiliśmy się w „łowienie rybek”, „stary niedźwiedź mocno śpi” oraz lubianą przez dzieciaki śpiewną wyliczankę  „ jedna łapka, druga łapka- ja jestem niedźwiadek”.  Aby chwilę odpocząć czytałam dzieciom  wiersze i bajeczki o misiach. ”. Na zakończenie mali uczestnicy zajadali się smakołykami przygotowanymi przez mamy. Czas zabawy upłynął nam w miłej, ciepłej atmosferze. Spotkanie w misiowej krainie sprawiło  dzieciom i nam  ogromną radość. Do zobaczenia za rok.

                                                                                                    Anna Augustynowicz
dzien misia rutki 2015 dzien misia rutki 2015 (1) dzien misia rutki 2015 (2) dzien misia rutki 2015 (3)
dzien misia rutki 2015 (4) dzien misia rutki 2015 (5) dzien misia rutki 2015 (6) dzien misia rutki 2015 (7)
dzien misia rutki 2015 (8) dzien misia rutki 2015 (9) dzien misia rutki 2015 (10) dzien misia rutki 2015 (11)
dzien misia rutki 2015 (12) dzien misia rutki 2015 (13) dzien misia rutki 2015 (14) dzien misia rutki 2015 (15)
dzien misia rutki 2015 (16) dzien misia rutki 2015 (17) dzien misia rutki 2015 (18) dzien misia rutki 2015 (19)
dzien misia rutki 2015 (20) dzien misia rutki 2015 (21)
                                 "Jeśli serce skamienieje, mrok jest, a dopiero dnieje,
                            gdy w jezioro patrzysz szczerze i gdy kochać chcesz."

     Te piękne  słowa zawarła autorka w jednym ze swoich opowiadań w książce „ Goła Zośka echa legendy”. Jakże prawdziwe i ponadczasowe. Pani Barbara Ostaszewska na zaproszenie Anny Augustynowicz z Biblioteki  w Rutkach oraz Bożeny Chmielewskiej ze Stowarzyszenia Rutki gościła 20 listopada w Izbie Regionalnej w Rutkach.
     Barbara Ostaszewska przez ponad dwadzieścia lat uczyła języka polskiego i przyrody, pracując w szkole w Rutkach, choć urodziła się i mieszka w Augustowie.
      „Goła Zośka echa legendy”  to druga książka jej autorstwa . Pierwszą pod tytułem „Pożegnanie z lękiem” opublikowała w 2013 roku. My jednak znamy  Panią Basię jako osobę piszącą od lat i wykorzystującą swoje różnorodne teksty  w pracy szkolnej ( sztuki, wiersze, kroniki) i piszącej do prasy. Przybliżenie czytelnikowi losów legendarnej Zośki zbiegło się z innym pomysłem Pani Basi , by na wodzie , nad augustowskim jeziorem Rospuda posadowić rzeźbę   legendarnej dziewczyny.  Pomysł stał się faktem i pomimo trudności, przy wsparciu Miasta, życzliwych osób prywatnych, przedsiębiorstw i instytucji  Goła Zośka od czerwca 2015 roku przyciąga wzrok  miejscowych i turystów.  Rzeźbę wykonał augustowianin na stałe mieszkający w Kanadzie, rzeźbiarz Waldemar Dziekoński.
     W piątkowy wieczór panią Basię powitało szerokie grono przyjaciół                                   i znajomych, wśród których znaleźli się przedstawiciele Gminy , Kościoła, Bibliotek, Gminnego Ośrodka Kultury,  Stowarzyszeń Rutki i Jeziorki oraz byli uczniowie pisarki i mieszkańcy Rutek.
     Spotkanie autorskie  zaczęło się od powitania gościa, któremu prowadzące zadedykowały piosenkę Anny Marii Jopek  „ Joszko Broda” z życzeniami od serca , by niebywały talent wykorzystywać  „aż po czasu kres”.
     Główną część wieczoru poprowadziła sama autorka, która zafundowała zebranym prawdziwą literacką ucztę, czytając fragmenty książki, i opowiadając o tajnikach  jej powstania.  Opowiadania umiejscowione zostały w dziewiętnastowiecznym Augustowie i okolicach, a każda z czterech części jest oparta na jednej z legend. Pani Basia, chcąc urozmaicić spotkanie,  zaprezentowała zebranym pokaz slajdów pt. „ Pieśń jeziora- impresja”  z fotografiami z Doliny Rospudy, okolic cypla Goła Zośka oraz  samej rzeźby. Zdjęciom towarzyszyła muzyką zespołu OTAKO, w który gra absolwent tutejszej szkoły i syn pisarki Ignacy Ostaszewski.
     Po części oficjalnej nadszedł czas na rozmowę oraz słodki poczęstunek przygotowany przez panie ze Stowarzyszenia Rutki. Zainteresowani mogli nabyć książkę z imienną dedykacją.
     Wieczór upłynął w miłej atmosferze, istotnym bowiem jest, iż autorka szczególnie związana jest z Rutkami i to spotkanie  było zarazem pewnego rodzaju osobistym pożegnaniem.
     „Goła Zośka echa legendy” to lektura, którą czyta się jednym tchem. To książka, po którą warto sięgnąć, i która na pewno nie zawiedzie czytelnika.
     Pani Basiu, dziękujemy.

Ostaszewska Rutki Ostaszewska Rutki (1) Ostaszewska Rutki (2) Ostaszewska Rutki (3)
Ostaszewska Rutki (4) Ostaszewska Rutki (5) Ostaszewska Rutki (6) Ostaszewska Rutki (7)
Ostaszewska Rutki (8) Ostaszewska Rutki (9) Ostaszewska Rutki (10) Ostaszewska Rutki (11)
Ostaszewska Rutki (12) Ostaszewska Rutki (13) Ostaszewska Rutki (14) Ostaszewska Rutki (15)
Ostaszewska Rutki (16) Ostaszewska Rutki (17) Ostaszewska Rutki (18) Ostaszewska Rutki (19)
Ostaszewska Rutki (20) Ostaszewska Rutki (21) Ostaszewska Rutki (22) Ostaszewska Rutki (23)
Ostaszewska Rutki (24) Ostaszewska Rutki (25) Ostaszewska Rutki (26)