LOGO

Kontrast: Domyślny kontrast Zwiększony kontrast 

Rozmiar czcionki:
  Domyślny rozmiar tekstu Powiększ tekst Pomniejsz tekst


Folder Gminy Augustów
Zapraszamy na now¹ stronê
Centrum Kultury i Biblioteka Gminy Augustów w ¯arnowie
www.centrum-zarnowo.pl


Filia Publiczno-Szkolna w Rutkach
Biblioteka znajduje się na parterze Szkoły Podstawowej
im. Obro
ńców Westerplatte w Rutkach.
Zajmuje jedno pomieszczenie szkolne.
                      Światowy Dzień Pluszowego Misia

       Miękki, puchaty i taki z łatką. 25 listopada swoje święto obchodzi najmilsza zabawka, najlepszy przyjaciel dzieci i niezastąpiona przytulanka  przy zasypianiu - Pluszowy Miś. Mimo coraz nowocześniejszych i coraz bardziej atrakcyjnych zabawek, moda na misie nie przemija, bo "czy to jutro, czy to dziś, wszystkim jest potrzebny Miś!"  
21  stycznia rozpoczęły się ferie zimowe i także tego dnia , na dobry ich początek odbył się trzeci już wieczór filmowy, na którym obejrzeliśmy film animowany MADAGASKAR 3.

    Uwielbiane przez całe rodziny zwierzaki powrócą z nowymi przygodami.
W trzeciej części lew Alex i jego przyjaciele wciąż próbują wrócić do Nowego Jorku. Tym razem sprawy komplikują się, gdyż do przebycia jest cała Europa. Jak niezauważenie pokonać cały kontynent?
Oczywiście w przebraniu trupy cyrkowej.


     Film dostarczył mnóstwo śmiechu, zrelaksował i optymistycznie nastroił na dalszą część ferii. Nasze spotkania powoli stają się tradycją.

     A oto niektóre głosy uczestników na temat naszych kinowych wieczorków, zebrane przez P. Basię - polonistkę SP w Rutkach:

     - zawsze uczestniczę w wieczorze filmowym. U p. Ani są ciekawe filmy.
Jest wesoło i przyjemnie
     - podoba mi się, że oglądamy film w ciemnościach, tak jak w kinie. I możemy spotkać się z przyjaciółmi
     - super zajęcia, które pokazują bibliotekę w zupełnie innym świetle, nawet ten, kto nie lubi czytać polubi bibliotekę w zupełnie inny sposób
     - chociaż byłem tylko raz, sądzę, że spotkania są super. Myślę, że fajnie by było, żeby nadal się odbywały.

16 stycznia  odbył się w naszej bibliotece
coroczny BŁYSKAWICZNY KONKURS
ORTOGRAFICZNY pod nazwą Ortografek.
Ortograficzne zmagania wg dzieci nie były
łatwe, ale mimo ogólnego przerażenia
poradziły sobie całkiem nieźle.
 

Laureatem w tym roku został bezkonkurencyjnie Daniel Kami
ński, miejsce II zajęła Natalia Wysocka, a miejsce III- Konrad Czokajło- wszyscy z klasy VI. W konkursie udział wzięło 17- u czytelników.
 
Biblioteka Publiczna Gminy Augustów w Żarnowie
Projekt i wykonanie: Andrzej Ostapowicz








     5 kwietnia czytelnicy Biblioteki Publiczno- Szkolnej w Rutkach wybrali się w niezwykłą podróż.   Nie opuszczając murów szkoły zawitali  do krainy Juliana Tuwima, gdzie wspólnie z Panem Tralalińskim śpiewająco poradzili sobie z postawionymi przez nimi  zadaniami.

     A tak naprawdę, drugo i trzecioklasiści sprawdzali swoją wiedzę w konkursie czytelniczo- literackim na temat twórczości Tuwima. W I etapie, który odbył się w marcu uczestnicy zmagali się z testem  ze znajomości wierszy. Osoby z największą ilością punktów przeszły do etapu II.

     Etap finałowy , w którym wzięło udział 10 uczniów polegał  nie tylko na ustaleniu o której godzinie miał wrócić „ Spóźniony Słowik” czy jak miały na imię dzieci słonia Trąbalskiego, ale także na umiejętności pięknej recytacji jednego z wierszy autora. Dodatkową trudnością było skojarzenie rekwizytu z tytułem wiersza.  Po niezwykle wyrównanych zmaganiach I miejsce zdobył: Patryk Chyli
ński z kl. II,  II miejsce zdobyła Karolina Kuklińska z kl. II, III miejsce - Julita Dziądziak z kl. III. Wszyscy uczestnicy konkursu  otrzymali dyplomy i książki z wierszami Tuwima. Na zakończenie obejrzeliśmy prezentację mulimedialną  o Julianie  Tuwimie, by przybliżyć  sobie postać tego niezwykłego poety.

     Dziękuję szanownym jurorom za pracę w komisji, a wszystkim uczestnikom serdecznie gratuluję. Mam również nadzieję, że od teraz częściej sięgać  będziemy po wiersze, które otwierają przed nami wszystkimi zabawną krainę, w której wszystko może się zdarzyć.


                                                                                                         
zdobywcy I i II miejsca : Patryk Chyliński- I, Karolina Kuklińska- II
zdobywczyni III miejsca: Julita Dziądziak
uczestnicy z komisją
     Opowieści z Narnii to temat lekcji bibliotecznej , która odbyła się 22 marca w bibliotece. Spotkałam  się z uczniami klas starszych, aby porozmawiać i  wymienić się wrażeniami na temat serii książek pod tym wspólnym tytułem. Na początku poświęciliśmy trochę czasu i uwagi autorowi  książek  C. S. Lewisowi , a następnie każdy z uczestników opowiadał  którą z części przeczytał i jakie wrażenia na nim wywarła. Spotkanie przebiegło w miłej atmosferze z zapowiedzą następnych. Dziękuję uczestnikom.
     Również w marcu odbył się konkurs na wykonanie kartki wielkanocnej . Konkurs skierowany był do klas IV-VI. Jak zwykle pomysłów nie zabrakło i efekty są widoczne w naszej małej galerii.
Gratuluje uczestnikom:  Nikolinie Bożek z kl. IV, Natalii Wysockiej z kl. VI, Klaudii Chmielewskiej z kl.VI, Marcie Kapla z kl. V,
Paulinie Danowskiej z kl. V oraz Julii Kowalczyk z kl. IV.
Tydzień z Internetem 2013
     "W 80 minut dookoła świata" to  wirtualna podróż po wielu kontynentach i ciekawa zabawa dla osób w różnym wieku. Uczestnicy spotkania w bibliotece w Rutkach dobrani w drużyny przeprawiali się przez dżunglę, pustynię, kanion, świat podwodny, muzeum i miasto Inków itp. Zajęcia zorganizowała pani bibliotekarka w ramach kampanii "Tydzień z Internetem 2013".
Czwarty i kolejny wieczór filmowy w bibliotece odbył się 22 lutego. Tym razem obejrzeliśmy film familijny  pod tytułem PODRÓŻ NA TAJEMNICZĄ WYSPĘ.
Film został stworzony na podstawie powieści Juliusza Vernea Tajemnicza wyspa.
Sean Anderson odbiera zakodowany sygnał o pomoc z wyspy, której nie ma na mapie. Znajduje się tam jego zaginiony dziadek, którego Sean postanawia odnaleźć. Pomaga mu ojczym oraz  pilot helikoptera Gabato i jego córka Kailani. Razem wyruszają w niebezpieczną podróż, aby odnaleźć tajemniczą wyspę i uratować jej mieszka
ńców oraz swego dziadka.
         
Wieczorki mają coraz więcej zwolenników i   
            mam nadzieję, że to się nie zmieni.
                 Pozdrawiam. A. Augustynowicz
W lutym tuż przed Dniem Zakochanych  odbył się w bibliotece konkurs na kartkę walentynkową pod hasłem MOJA WALENTYNKA. W konkursie udział wzięli uczniowie z klas I,II,III. Jak im poszło? Oceńcie sami.
KL. I: Zosia Ejzel, Piotrek Fadrowski, Nikola Lipińska, Piotrek Chyliński, Klaudia Kapla, Karolina Kolenda, Kinga Kwiatkowska,

Kl. II: Weronika i Wiktoria Chmielewskie, Ola Iwanicka, Karolina Kukli
ńska, Patryk Chyliński, Marta Fadrowska, Magda Zalewska, Eryk Rułkowski

Kl. III: Wiesia Turowska, Patrycja Kwiatkowska, Justyna Kowalczyk, Rafał Malinowski, Kacper Łapi
ński.
     23 kwietnia  odbyło się spotkanie drugo i trzecioklasistów  Szkoły Podstawowej  w Jabłońskich z twórczością Juliana Tuwima.

     Dzieci przygotowywały się do tego dnia kilka tygodni: uczyły się wierszy na pamięć, bardzo dokładnie poznawały treść utworów poety. Po wstępnych eliminacjach do finału zakwalifikowało się 8 uczniów.












     Uczestnicy finału wykazali się ogromna wiedzą twórczości Tuwima oraz niezwykłą umiejętnością  recytacji. Po wyrównanych zmaganiach komisja wyłoniła zwycięzców: I miejsce - Ola Ciruszys  kl. III, II miejsce - Kuba Zawieja kl. II, III miejsce - Kasia Malinowska kl. III.  Wszyscy uczestnicy otrzymali dyplomy i książki z wierszami Tuwima.

     Zako
ńczeniem spotkania była prezentacja multimedialna przybliżająca postać poety. Spotkanie przygotowały i poprowadziły panie: Anna Augustynowicz - bibliotekarz Filii Publiczno-Szkolnej w Rutkach, Aneta Zarzecka - nauczyciel Szkoły Podstawowej w Jabłońskich.

     Dziękujemy szanownym  jurorom za pracę w komisji , a wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy.

     Spotkanie odbyło się w ramach obchodów ROKU  JULIANA TUWIMA .
Gdzie mieszka bajeczka,
Za górą, za rzeką?
Nie! Bajeczka mieszka
Bardzo niedaleko.


W ZACZAROWANYM ŚWIECIE BAJEK I BAŚNI
       Pod tym właśnie hasłem odbyło się  w zaciszu naszej biblioteki piąte już spotkanie z baśnią. Nasz konkurs trwał 2 dni. Na ten czas biblioteka zmieniła się w bajkową krainę, a pani bibliotekarka w baśniowego pirata.
8 maja w bibliotece bawiły się dzieci z kl. 0, a 9 maja bawiły się przedszkolaki oraz uczniowie kl. I.





























































       Dzieci odwiedziły Złotą rybkę, Kopciuszkowi pomogły znaleźć pantofelek, mamie Kangurzycy zrobiły pranie, Jasia i Małgosię zaprowadziły do domu oraz wykonywały różne zadania z magicznego woreczka. Oprócz tego uczestnicy zmaga
ń wymyślili imię piratowi: Jacke  z biblioteki - nie bez powodu, ponieważ Jacke to bajka o piracie z krainy Nibylandia.
Zabawie nie było ko
ńca .
       Dziękuję wychowawcom klas za wszelką pomoc i do zobaczenia za rok.
„Moja mama i mój tato"
- pod taką nazwą w Bibliotece w Rutkach
został zorganizowany konkurs plastyczny.
Rodziców rysowały dzieci z klas
0, I, II i III.
Prace wpłynęły do biblioteki z okazji zbliżającego się Dnia Matki. Wszyscy uczestnicy zasłużyli na nagrodę i ją otrzymali. Serdecznie dziękuje dzieciakom.
Zbliżające się  wakacje są okazją do tego aby pogratulować aktywnym czytelnikom.                      We czwartek  w naszej bibliotece odbyło się spotkanie z uczniami z klasy VI.  Na moje ręce spłynęły podziękowania wraz z kwiatami i  wierszem napisanym przez szóstoklasistów na lekcji jęz. polskiego..
Bardzo dziękuję moim czytelnikom za zaangażowanie w działania na rzecz  biblioteki. Życzę  wszystkim  udanych wakacji i sukcesów w  dalszej nauce oraz sukcesów  w kontakcie ze słowem mówionym i pisanym .
W piątek  podczas zakończenia roku szkolnego wręczone zostaną dyplomy i nagrody książkowe pozostałym czytelnikom z klas  młodszych
                ,,Wakacje inne niż wszystkie-2013” w Rutkach.

Filia Publiczno -_Szkolna w Rutkach w okresie wakacji letnich po raz kolejny włączyła się  w projekt ,,Wakacje inne niż wszystkie-2013”. Augustowskie Stowarzyszenie Kulturalno - Społeczne od 2009 roku organizuje wypoczynek dzieciom z terenu Gminy Augustów. Projekt ,,Wakacje inne niż wszystkie-2013”, zrealizowany został w terminie od 22 lipca do
3 sierpnia 2013 roku. Dzieci pod opieką bibliotekarzy i instruktorów kultury, aktywnie spędziły wakacyjny czas, brały udział min. w zajęciach sportowych, zajęciach z edukacji regionalnej, grach i zabawach komputerowych i ruchowych, zajęciach plastycznych.
W czasie trwania półkolonii dzieci miały zorganizowane pogadanki na temat bezpiecznych wakacji na wsi, które zorganizowała Pa
ństwowa Inspekcja Pracy w Suwałkach i KRUS w Augustowie. PIP zorganizowała, także konkurs ,, Bezpieczne wakacje na wsi”. W czasie trwania ,,Wakacji innych niż wszystkie-2013”, kolejną atrakcją był wyjazd do kina na film ,,Minionki rozrabiają ”. Dzieci miały zorganizowaną, także wycieczkę do Twierdzy Osowiec, z której wróciły zadowolone , był to świetny odpoczynek na łonie przyrody i przy okazji lekcja historii. W piątek 2 sierpnia uczestniczyły w nieśpiesznej, urzekającej podróży do świata historii Mazur i kolejnictwa. 100-letnią Ełcką Kolejką Wąskotorową rozpoczęły podróż na trasie Ełk - Sypitki. Dwutygodniowe zajęcia zakończyły się Festynem
z mnóstwem atrakcji. Podczas festynu rozstrzygnięty został konkurs plastyczny pod hasłem ,,Bezpieczne wakacje na wsi”. Odbył się także turniej dzieci z Netty,  Jeziork, Rutek
i Żarnowa, który po emocjonującej rywalizacji wygrały dzieci z Rutek. Największym zainteresowaniem i aplauzem cieszyły się występy na scenie przygotowane przez dzieci, opowiadające o wakacjach i swoich miejscowościach. Po wspólnej zabawie w czasie festynu dzieci dopytywały się o wakacje w następnym roku.
7 września odbyła  się kolejna edycja Narodowego Czytania poświeconego tym razem dziełom Aleksandra Fredry. Akcję zainaugurował w Warszawie prezydent Bronisław Komorowski, a dzieła Fredry czytane były w ponad 600 miastach i miejscowościach całego kraju.  Podstawowym celem przedsięwzięcia jest popularyzacja czytelnictwa, zwrócenie uwagi na potrzebę dbałości o polszczyznę oraz wzmocnienie poczucia wspólnej tożsamości.

Ja również, aby chociaż troszkę włączyć  się w akcję  i przybliżyć dzieciom utwory Aleksandra Fredry zorganizowałam w klasach 0, I oraz II krótkie czytanie wierszy MAŁPA W KĄPIELI  oraz PAWEŁ I GAWEŁ.  Po minach dzieciaków wywnioskowałam, że bardzo im się podobało.
KONKURS  PLASTYCZNY  O  MORSKICH  GŁĘBINACH
    Kamishibai (jap. kami - papier, shibai - sztuka) to inaczej „papierowy teatr”, nazywany również „teatrem obrazkowym” albo „teatrem narracji”.

     Kamishibai wywodzi się z Japonii. Ta forma opowiadania powstała w XII wieku. Wraz z pojawieniem się telewizji kamishibai zniknęło z ulic Japonii. Potencjał kamishibai zaczęto jednak wykorzystywać do celów edukacyjnych w szkołach i przedszkolach. Tak oto rozpoczął się renesans tej sztuki.

     Prezentowaniu jej towarzyszy wyjątkowy nastrój, powstający za sprawą przenośnego teatru, przy pomocy którego ilustrowane opowiadania są przedstawiane w formie papierowych „slajdów”.

     Opowiadanie, które obejrzały i wysłuchały przedszkolaki oraz uczniowie klas 0, I, II, III i IV  w naszej bibliotece nosi tytuł „ Szukając Marudka” autorstwa Kumiko Jamamoto. Jest to historia oparta na takich wartościach, jak odpowiedzialność i  miłość do zwierząt.

Jak widać na załączonych fotografiach mali widzowie byli „ zaczarowani”.

W październiku odbył się  konkurs pod hasłem „Musisz przeczytać tę książkę” skierowany do czytelników z klas IV-VI. Polegał na zareklamowaniu poprzez plakat lub opis swojej ulubionej książki. Te formy reklamy miały zachęcić innych czytelników do sięgnięcia po polecane przez kolegów i koleżanki książki.
W konkursie udział wzięło 10 osób.
I miejsce w kategorii plakat otrzymała: Paulina Danowska z kl. VI,
natomiast I miejsce w kategorii opis otrzymała: Patrycja Kwiatkowska z kl. IV.
Wszyscy uczestnicy otrzymali nagrody.
      15 listopada odbyło się rozstrzygnięcie i wystawa prac konkursu pod hasłem
MÓJ WYMARZONY TRAKTOR.  Tym razem młodsi czytelnicy sami podjęli decyzję o temacie konkursu i tak oto mamy galerię  wielkich maszyn widzianych oczami dziecka. Dzieciaki nie zawiodły, a na załączonej fotografii widać potencjał  w nich drzemiący. W konkursie udział wzięło 17 osób z klas I, II i III.
Wszyscy uczestnicy otrzymali nagrody.
Chyba nie ma domu, w którym na półce, łóżku lub fotelu nie siedzi miś. Na pewno każdy z nas - małych i dorosłych ma swojego ulubionego Pluszowego Misia. Może to być zupełnie mały bury Miś, odrobinę zapomniany, mieszkający w pudle na strychu, albo piękny i kolorowy zamieszkujący dziecinne łóżeczko. Może to być zupełnie malutki Misio, którego nosimy „na szczęście” przy kluczach lub w portfelu. Czy wreszcie - może to być jeden z Wielkich i Sławnych Misiów, o których mówi się wszędzie i o których głośno niemal w każdej części świata .      
Miś Pluszowy, a szczególnie ten nasz, wyjątkowy i ukochany, nie jest zwykłą, pluszową zabawką. Nie, nie!  Nasz Miś, w którego rolę wcieliłam się osobiście  zawitał dzięki współpracy z panią Agnieszką Ostrowską do przedszkola i oprócz  wspólnych zabaw dzieciaki wysłuchały  opowieści o Kubusiu Puchatku z  BAJKOCZYTACZA, nietypowej książki.
       Jak zawsze mogliśmy  liczyć na wsparcie rodziców w zorganizowaniu nam słodkiego poczęstunku.      
Radość  na  buziach dzieci utrwala nas w przekonaniu , że warto pamiętać  o  tym święcie.
       W  tym samym dniu również  dzieci z zerówki z ogromnym zaciekawieniem  wysłuchały  opowieści ze stumilowego lasu dzięki BAJKOCZYTACZOWI.
Mikołajki
6 grudnia młodsi czytelnicy wzięli udział w mikołajkowych zabawach i konkursach. Obejrzeliśmy wspólnie prezentację multimedialną o Świętym Mikołaju i zaśpiewaliśmy piosenkę Majki Jeżowskiej pt. Kochany Panie Mikołaju.
Przed świętami  czytelnicy  mogli udekorować choinkę biblioteczną. Chętni uczniowie klas od Ido VI  wykonali  przeróżne ozdoby choinkowe.  Konkurs cieszył się dużym powodzeniem., zresztą jak co roku. Biblioteczna choinka , oprócz lampek nie ma na sobie ani jednej kupionej ozdoby, a mimo to zachwyca prostotą i pięknem. Nagrody otrzymali Nikola Lipińska z kl. II,  Klaudia Kapla z kl. II , Piotrek Chyliński z kl. II i Kuba Kamiński z kl. I.
19 grudnia uczniowie klasy VI wzięli udział w lekcji bibliotecznej dotyczącej polskich tradycji świątecznych.  Rozmawialiśmy o tradycjach obowiązujących w naszych domach; korzystaliśmy ze słowników jęz. polskiego w celu wyjaśnienia słów związanych z Bożym Narodzeniem. W nagrodę na koniec zajęć dwie drużyny walczyły o prawo umieszczania bombek na choince wzamian za prawidłową odpowiedź na pytania dotyczące tradycji świątecznych.
PREZENTACJA
Bibliotek Gminy Augustów








ROK 2015
rokiem

św. Jana Pawła II, Jana Długosza
i Polskiego Teatru