LOGO
Folder Gminy Augustów
PREZENTACJA
Bibliotek Gminy Augustów
ROK 2016
rokiem
Henryka Sienkiewicza
i Jubileusz
1050 - lecia Chrztu Polski
WYDAWNICTWA BIBLIOTEKI
Historia bibliotek publicznych na terenie Gminy Augustów toczyła się nierozerwalnie z historią państwa i zmianami zachodzącymi w całym kraju, gminie, środowisku.
Tworzenie nowych filii, punktów bibliotecznych lub ich likwidacja było odbiciem zmian zachodzących w całym kraju.
Pierwsza biblioteka publiczna na terenie gminy rozpoczeła swoją działalność w dniu
16 stycznia 1949 roku w Kolnicy. Był to dzień uroczystego otwarcia bibliotek gminnych w całym kraju. W 1950 roku została przeniesiona do Białobrzegów. Tu funkcjonowała jako Biblioteka Publiczna Gminy Augustów do roku 1990.
W ciągu tych lat w związku z reformami administracyjnymi państwa biblioteka zmieniła swoją nazwę trzykrotnie.
Do roku 1954 była biblioteką gminną, w latach 1954-1972 biblioteką gromadzką, a od 1973 roku do dziś nosi nazwę Biblioteka Publiczna Gminy Augustów.
Do roku 1955 biblioteka w Białobrzegach była jedyną placówką publiczną na terenie gminy. Prowadziła obsługę 10 punktów bibliotecznych.
W 1956 roku powstały kolejne biblioteki gromadzkie - w Janówce, Rutkach i Netcie i nowe punkty biblioteczne przy tych bibliotkach.
W 1967 roku rozpoczęła swoją działalność biblioteka gromadzka w Żarnowie, a w 1975 roku filia biblioteczna w Kolnicy.
Przy każdej nowej bibliotece tworzono nowe punkty biblioteczne. W tym okresie biblioteki gromadzkie wraz z siecią p.b. spełniały ważną rolę w udostępnianiu książek i upowszechnianiu czytelnictwa na wsi.
Po kolejnej reformie administracyjnej i zmianach w sieci bibliotek publicznych w 1975 roku na terenie gminy działały:
- 1 biblioteka gminna w Białobrzegach,
- 5 filii bibliotecznych: w Janówce, Kolnicy, Netcie, Rutkach i Żarnowie,
- 28 punktów bibliotecznych.
Księgozbiór w tym czasie wynosił 31355 woluminów, czytelników było 3285 osób, w tym do lat 14 - 1207, a wypożyczeń 74214 woluminów. Tak mniej więcej kształtowało sie czytelnictwo w Gminie Augustów do końca lat 80.
Lata 90 to okres dużych zmian w sieci bibliotek publicznych gminy.
Rozpoczęły swoją działalność kolejne placówki:
w roku 1988 Filia Biblioteczna w Netcie Folwark, a w 1991 Filia Biblioteczna w Borze. W tym samym roku nastąpiła również zmiana siedziby biblioteki gminnej. W związku z oddaniem do użytku budynku GOK Rada Gminy podjęła uchwałę, aby biblioteką gminną stała się Filia w Żarnowie, a dotychczasowa GBP w Białobrzegach została Filią Biblioteczną.
W 1992 roku połączone zostały dwie placówki publiczne z bibliotekami szkolnymi. Powstały Filie Publiczno-Szkolne: w Janówce i Rutkach; biblioteki publiczne przeniesiono do budynków szkolnych. W Żarnowie zaś księgozbiór szkolny został przekazany do biblioteki gminnej.
Rok 1993 to znowu kolejne zmiany w sieci bibliotek publicznych. Z powodu zlikwidowania w kraju funduszy rozwoju kultury, utrzymanie bibliotek przejęły samorządy, które nie miały na to dostatecznych środków. Szukano więc oszczędności poprzez likwidację placówek kultury - świetlic, bibliotek. Naszą sieć bibliotek też dosięgły te zmiany. Zlikwidowano dwie filie biblioteczne:
- w Kolnicy - całość księgozbioru i wyposażenie przekazano Szkole Podstawowej,
- w Netcie - księgozbiór podzielono - większą część przekazano innym filiom bibliotecznym, część Szkole Podstawowej.
Również w tym czasie zostały zlikwidowane p.b. Nie było aktualnych przepisów dotyczących wynagradzania punktowych, a nowe przepisy o podatku i ubezpieczeniach zobowiązywały nas do zatrudniania ich na umowę. Niestety, na ten cel nie mieliśmy środków finansowych.
W 1998 roku kolejna placówka - Filia Biblioteczna w Białobrzegach została połączona z biblioteką szkolną i przeniesiona do budynku szkoły.
Na dzień dzisiejszy na terenie gminy działają:
- 1 biblioteka gminna w Żarnowie
- 3 filie publiczno-szkolne: w Janówce, Rutkach i Białobrzegach
- 2 filie biblioteczne: w Borze i Netcie Folwark.
Likwidacja 2 filii i punktów bibliotecznych przyczyniła się do zmniejszenia liczby czytelników, szczególnie dorosłych.
Na koniec roku 2007 zanotowano 1441 czytelników, co stanowi 21,8 % mieszkańców gminy, w tym dzieci 810. Zarejestrowano 32267 wypożyczeń książek, 4369 wypożyczeń czasopism do domu. Na miejscu wypożyczono 2959 książek, 6584 czasopism bieżących oraz udzielono 2736 informacji, w tym 1695 elektronicznych. Stan księgozbioru bibliotek wynosi ogółem 47647 woluminów oraz przejęty księgozbiór szkolny 7364 woluminów.
Kadra pracownicza przez wiele lat nie ulegała zmianom. Większość bibliotekarzy to pracownicy z przygotowaniem i wieloletnim stażem zawodowym. Aktualny stan zatrudnienia można znaleźć w zakładce pracownicy.
Biblioteka Publiczna Gminy Augustów w Żarnowie
Projekt i wykonanie: Andrzej Ostapowicz