Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce.
CENTRUM  KULTURY  I  BIBLIOTEKA
Gminy Augustów w Żarnowie


Adres


     Dnia 09 i 10 lutego 2017r. Filia w Rutkach zorganizowała lekcje biblioteczne skierowane dla dzieci ze Szkoły Podstawowej w Rutkach na temat teatru, filmu, radia, telewizji, książki, które stanowią ważne ogniwo systemu oświatowo - wychowawczego. Są to równocześnie integralne składniki kultury współczesnej.

     Podczas lekcji bibliotecznych uczniowie dowiedzieli się m.in., że stolicą Hiszpanii jest Sewilla, że teatr muzyczny to opera, że stolicą Francji jest Paryż i słynie z wieży Eiffla i Katedry Notre - Dame, poznali barwy flagi Francji błękitno, biało czerwoną. Dzieci zobaczyły jak wyglądają góry Alpy, które znajdują się w Szwajcarii i to, że czekolada tam produkowana wraz z zegarkami ma najlepszą markę. Poznały Monachium i Hamburg dowiadując się, że to miasta należące do Niemiec.

     Dzieci chętnie uczestniczyły w ciekawej lekcji bibliotecznej.
Filia w Rutkach dnia 15 lutego 2017r. zorganizowała  lekcję biblioteczną dla uczniów  oddziału przedszkolnego i klasy „0” na temat baśni J. Porazińskiej p.t. „12 miesięcy”.
     Filia w Rutkach zorganizowała wspólnie ze Szkołą Podstawową w Rutkach konkurs na najładniejszą wizytówkę ulubionego bohatera literackiego pt. „Book friends - zaproś mnie do znajomych”  z cyklu „Udane ferie tylko z książką”.

    Komisja konkursowa oceniła prace i przyznała:
I miejsce: Karolina Kolenda
                 Beata Karbowska kl.VI
II miejsce Patryk Niedźwiecki kl. I
III miejsce Anita Turowska kl. II

wyróżnienia : Marcin Stefanowicz kl. III
                     Julia Danowska kl. III
                     Gabryś Rułkowski kl. I
Dnia 22.02.2017r. Filia w Rutkach przeprowadziła plebiscyt na temat książek z serii „Franklin……” połączony z lekcją biblioteczną dla klasy II.
Dnia 28.02.2017r. Filia w Rutkach zorganizowała dla
Oddziału przedszkolnego plebiscyt książek pt:. „Moje hobby Pies”, „Psy Rasowe 235 Ras”, „Encyklopedia Hodowcy Psy”, „Moja Pierwsza Książka O Kotach”.
   Dnia 03.03.2017r. Filia w Rutkach zorganizowała dla klasy IV i V lekcję biblioteczną na temat zdrowia na podstawie utworów Jana Kochanowskiego i poradnika „Jak Żyć Zdrowo”.
   Dnia 08.03.2017r. w Filii w Rutkach odbyła się lekcja biblioteczna dla dzieci z oddziału przedszkolnego na temat dinozaurów.
Dnia 09.03.2017r. Filia w Rutkach z okazji Dnia Kobiet i Mężczyzn zorganizowała dla klasy VI lekcję biblioteczną  i plebiscyt książki pt.:. „Wielka Księga Przysłów”.
Dnia 10.03.2017r. Filia w Rutkach zorganizowała lekcję biblioteczną na temat kopalni soli oraz węgla kamiennego w Polsce. Dzieci z oddziału przedszkolnego dowidziały się jak bardzo  ciężka i niebezpieczna jest praca górnika.  
     Filia w Rutkach dnia 22.03.2017r. zorganizowała lekcję biblioteczną dla kl. VI w formie prezentacji multimedialnej pt. "Stolica bezdomnych - Paryż". Dnia 23.03.2017r. odbyły się zajęcia dla najmłodszych uczniów nt. książek: "jan Brzechwa Sto Bajek" i "Bajeczki na dobranoc".
     Filia w Rutkach dnia 12.04.2017r. z okazji Dnia Czekolady zorganizowała konkurs dla uczniów Szkoły Podstawowej w Rutkach. Zabawa polegała na zjedzeniu czekolady z talerzyka w jak najkrótszym czasie. Wszyscy otrzymali drobne upominki.   
IMG_1866 IMG_1867 IMG_1868
IMG_1869 IMG_1870 IMG_1871
IMG_1872
     Filia w Rutkach z okazji Dnia Ziemi zorganizowała lekcje biblioteczne, na których przedstawiono bajki edukacyjne dla klas: 0,I,IV, na temat ratowania planety. Dzieci dowiedziały się co to jest recykling, jaka żywność jest zdrowa, co to jest kompostownia, jak szkodliwy jest hałas, jaka energia jest ekologiczna, jakie gatunki zwierząt są zagrożone, jakie zniszczenia powoduje pożar lasu. W tych informacjach zawarte było również przesłanie, że warto być dobrym człowiekiem. 
     Filia w Rutkach z okazji Święta Konstytucji 3 Maja
dla oddziału przedszkolnego wyświetliła prezentację Instytutu Pamięci Narodowej pt. : „Polskie Symbole Narodowe” oaz przeprowadziła plebiscyt książki „Mazurek Dąbrowskiego historia naszego hymnu”.
Żarnowo Drugie 16
16-300 Augustów

tel./fax. 87 643 6950
e-mail: centrum@centrum-zarnowo.pl
Mama i Tata to wielkie słowa, które są synonimem miłości, dobra, ciepła rodzinnego i szczęścia. Z okazji Dnia Matki Filia w Rutkach zorganizowała lekcję biblioteczną w formie prezentacji multimedialnej z wierszami na temat mamy, które razem zostały przeczytane.
      Dnia 1 czerwca z okazji Dnia Dziecka Filia w Rutkach zorganizowała dla klasy I, II, III, konkurs rozwiązywania zagadek na temat: bajek, zawodów i przedmiotów codziennego użytku.

I miejsce:     Paweł Kopiczko kl. I
                    Bartek Niedźwiecki kl. II
                    Bartek Sujata kl. III

II miejsce:   Natalia Rułkowska kl. I
                    Łukasz Poulakowski kl. II
                    Amelia Surażyńska kl. III
                    Marcin Stefanowicz  kl. III

III miejsce:  Mateusz Kowalczyk kl. I
                    Paweł Kowalczyk kl. II
                    Zuzia Zalewska kl. II
                    Olivier Morze  kl. II
                    Wiktoria Kulik kl. II
                    Dawid Kolenda kl. III
Folder Gminy Augustów
wersja elektroniczna
KONTRAST
ROZMIAR CZCIONKI


  Domyślny rozmiar tekstu Powiększ tekst Pomniejsz tekst

Domyślny kontrast Zwiększony kontrast 

                                           Europejski Tydzień Sportu 2017

       28 września Biblioteka w Rutkach, Szkoła Podstawowa w Rutkach oraz Stowarzyszenie Rutki zorganizowały Europejski Tydzień Sportu. Pani Bogusława Grądzka dyrektor szkoły, oraz pani Bożena Chmielewska Prezes Stowarzyszenia Rutki, uroczyście przywitały wszystkich uczestników spotkania. Zmagania sportowe rozpoczęły się wspólnym aerobikiem, który prowadziła pani Joanna Skrzekut.
       Dzieci rywalizowały w sześciu konkurencjach : rzut beretem, rzut woreczkiem do celu, skoki na skakance na czas, slalom z dynią, przeciąganie liny oraz, strzał do bramki tzw. unihokej. W międzyczasie można było skorzystać z porad dietetyczki. Wspólna zabawa i szaleństwa na świeżym powietrzu zaostrzyły wszystkim apetyty. Słodki poczęstunek przygotowały panie ze Stowarzyszenia Rutki. Na koniec spotkania zostały wręczane nagrody ,oraz puchary ufundowane także przez Stowarzyszenie.
IMG_1931 IMG_1936 IMG_1941
IMG_1944 IMG_1951
                                               Dzień Głośnego Czytania

      29 września w bibliotece w Rutkach odbył się Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania. Klasa II i V wzięły udział w wspólnym czytaniu. Po dobraniu się w pary i  wylosowaniu utworów, dzieci musiały znaleźć ukryte na półkach książki. Przy pomocy różnych rekwizytów uczniowie odgrywali scenki do danego utworu. Ilustracje do wierszy wykonała klasa II.
      Na koniec spotkania pani Renata Sujata i pani Ania Borawska z okazji tygodnia owoców i warzyw poczęstowały wszystkich egzotycznymi owocami. Zajęcia zostały przygotowane przy współpracy z panią Małgorzatą Grzędą nauczycielem języka polskiego.
IMG_1909 IMG_1910 IMG_1914
IMG_1916 IMG_1925 IMG_1978
IMG_1981 IMG_1987 IMG_1989
IMG_1991
      Jesień to jedna z najpiękniejszych pór roku. W tym czasie  w przyrodzie można zaobserwować wiele ciekawych zjawisk, które zachęcają do organizowania różnorodnych zabaw i zajęć. 5 października bibliotekę w Rutkach odwiedziła klasa „0” wraz z wychowawczynią panią Marysią Chmielewską. Tematem wiodącym spotkania była oczywiście jesień. Maluchy bardzo chętnie opowiadały o oznakach jesieni, zmianach jakie zachodzą w przyrodzie oraz jak dbamy o zdrowie jesienią. Podczas zajęć dzieci wysłuchały z zaciekawieniem, opowiadania Iriny Prokopienko  „Jak brzoza liście rozdawała”, do którego wykonały ilustrację.
jesien rutki 2017 (1) jesien rutki 2017 (2) jesien rutki 2017 (3)
jesien rutki 2017 (4)
                                  Dzień Pluszowego Misia

     27 listopada  w sali przedszkolnej Szkoły Podstawowej w Rutkach odbyła się uroczystość poświęcona najlepszemu przyjacielowi wszystkich dzieci, czyli pluszowemu misiowi. Nasze przedszkolaki spędziły ten dzień podczas uroczystego balu. Wszyscy wspólnie bawili się przy wesołej muzyce, rozwiązywali zagadki oraz brali udział w innych misiowych konkursach. Po skończonej zabawie Miś rozdał dzieciom certyfikaty "Przyjaciela Pluszowych Misiów"

     Spotkanie zostało zorganizowane wspólnie z paniami Agnieszką Ostrowska wychowawczynią punktu przedszkolnego oraz Justyną Kopiczko.
pluszowy mis rutki 2017 (1) pluszowy mis rutki 2017 (2) pluszowy mis rutki 2017 (3)
pluszowy mis rutki 2017 (4) pluszowy mis rutki 2017 (5) pluszowy mis rutki 2017 (6)
pluszowy mis rutki 2017 (7) pluszowy mis rutki 2017 (8) pluszowy mis rutki 2017 (9)
pluszowy mis rutki 2017 (10)
       17 listopada odbył się konkurs recytatorski pt. : „Kocham Cię Polsko”. Celem konkursu była, promocja i popularyzacja piękna poezji, budowanie i podtrzymywanie tożsamości narodowej oraz zachęcanie dzieci do występów na scenie i uczenie rywalizacji w przyjaznej atmosferze. Adresatami konkursu byli uczniowie klasy pierwszej, drugiej  i trzeciej Szkoły Podstawowej w Rutkach. W konkursie wzięło udział siedemnaścioro dzieci.
Komisja w składzie : Bogumiła Grądzka- dyrektor Szkoły Podstawowej w Rutach , Elżbieta Sierzputowska - dyrektor Centrum Kultury i Biblioteki Gminy Augustów w Żarnowie oraz pani Maria Chmielewska wychowawczyni oddziału „0” Szkoły

Podstawowej w Rutkach przyznały nagrody oraz wyróżnienia:
1.Kamil Kolenda kl. I
2.Mateusz Kowalczyk kl. II
3.Paweł Kowalczyk kl. III

Oraz wyróżnienia :
- Daniel Toczyłowski kl. II
- Paweł Kopiczko kl. II

       Na koniec spotkania wszyscy uczniowie i goście zostali poczęstowani babeczkami w biało czerwonych barwach. Konkurs został zorganizowany przy współpracy z panią Małgosią Grzęda nauczycielką języka polskiego ze Szkoły Podstawowej w Rutkach . Uczestnikom serdecznie Gratulujemy !
konk_recyt_rutki_2017 (1) konk_recyt_rutki_2017 (2) konk_recyt_rutki_2017 (3) konk_recyt_rutki_2017 (4)
konk_recyt_rutki_2017 (5) konk_recyt_rutki_2017 (6) konk_recyt_rutki_2017 (7) konk_recyt_rutki_2017 (8)
konk_recyt_rutki_2017 (9) konk_recyt_rutki_2017 (10) konk_recyt_rutki_2017 (11)
                                „Portret Świętego Mikołaja”
                                         - konkurs plastyczny

     6 grudnia został rozstrzygnięty konkurs plastyczny pt.: „Portret Świętego Mikołaja” zorganizowany przez Bibliotekę w Rutkach. Na konkurs wpłynęło  8 prac. Wszyscy uczestnicy w formie losowania otrzymali nagrody.

Gratulujemy
portret_mikolaja rutki 2017 (1) portret_mikolaja rutki 2017 (2) portret_mikolaja rutki 2017 (3)
                        Mikołajki
                                                            „Witajcie w Naszej Bajce”

       9 grudnia Biblioteka w Rutkach oraz Stowarzyszenie Rutki zorganizowały mikołajkowe spotkanie dla dzieci pod hasłem „Witajcie w naszej bajce”.  Zajęcia miały na celu zachęcenie dzieci do czytania ,rozwijania umiejętności wyboru , wskazywania pozytywnych wzorców , wzmacniania postawy asertywnej oraz empatycznej a także jak należy współpracować w grupie.
       Przedstawienie pt. „Czerwony Kapturek ”  wzbudziło wiele emocji . Bliskość młodych aktorów i zaproszenie do wspólnej zabawy sprawiły, że wszyscy stali się częścią spektaklu. Nie obyło się bez wizyty św. Mikołaja, który rozdał wszystkim upominki. Wspólne czytanie bajek, gry, zabawy integracyjne oraz słodki poczęstunek wywołały na twarzach dzieci promienny uśmiech i zadowolenie.
       Zajęcia zorganizowano w ramach Gminnego Programu Przeciwdziałania Narkomanii. Upominki dla dzieci zostały ufundowane przez Gminną Komisję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Augustowie zaś, słodki poczęstunek został przygotowany przez panie ze Stowarzyszenia Rutki.
mikolajki 2017 rutki (1) mikolajki 2017 rutki (2) mikolajki 2017 rutki (3) mikolajki 2017 rutki (4)
mikolajki 2017 rutki (5) mikolajki 2017 rutki (6) mikolajki 2017 rutki (7) mikolajki 2017 rutki (8)
mikolajki 2017 rutki (9) mikolajki 2017 rutki (10) mikolajki 2017 rutki (11) mikolajki 2017 rutki (12)
mikolajki 2017 rutki (13) mikolajki 2017 rutki (14) mikolajki 2017 rutki (15) mikolajki 2017 rutki (16)
mikolajki 2017 rutki (17) mikolajki 2017 rutki (18) mikolajki 2017 rutki (19)
                                     Selfie z książką

W naszej bibliotece podejmujemy wiele działań promujących modę na czytanie. Przed feriami został ogłoszony konkurs „Selfie z książką”. Ogłoszenie wyników i wręczenie nagród nastąpiło w  środę 14 lutego. Wszystkie selfie zasługują na pochwałę, dlatego, też każdy z uczestników konkursu otrzymał upominek.
Gratulujemy kreatywności!
Licznik odwiedzin
Filia w Rutkach
                               Dzień Kota

Światowy Dzień Kota obchodzony jest na świecie 17 lutego. Z tej okazji biblioteka wraz z oddziałem przedszkolnym Szkoły Podstawowej w Rutkach postanowiły zaangażować się w jego obchody. Celem spotkania było podkreślenie znaczenie kotów w życiu człowieka. Tego dnia maluchy przyniosły ze sobą do przedszkola pluszowe kotki. Bardzo chętnie rozmawiały o swoich pupilach, o ich przyzwyczajeniach i o tym jak wspólnie potrafią się bawić. Z zainteresowaniem wysłuchały wiersze oraz obejrzały slajdy  których bohaterami były oczywiście koty.
                                 Zajęcia plastyczne - „Wielkanocny baranek”

     W naszej bibliotece 26 marca odbyły się zajęcia plastyczne nawiązujące do nadchodzących Świąt Wielkanocnych. Zajęcia wprowadziły uczestników w świąteczny nastrój. Dzieci  chętnie opowiadały o zwyczajach i obrzędach wielkanocnych. Samodzielnie wykonały papierowe baranki, które ozdobiły biblioteczną gazetkę.
cala polska czyta 2018 rutki (1) cala polska czyta 2018 rutki (2) cala polska czyta 2018 rutki (3) cala polska czyta 2018 rutki (4)
cala polska czyta 2018 rutki (5) cala polska czyta 2018 rutki (6) cala polska czyta 2018 rutki (7) cala polska czyta 2018 rutki (8)
cala polska czyta 2018 rutki (9) cala polska czyta 2018 rutki (10) cala polska czyta 2018 rutki (11) cala polska czyta 2018 rutki (12)
cala polska czyta 2018 rutki (13) cala polska czyta 2018 rutki (14) cala polska czyta 2018 rutki (15)
     16 kwietnia w ramach kampanii społecznej "Cała Polska czyta dzieciom" w naszej Bibliotece odbyły się zajęcia czytelnicze w których uczestniczyły dzieci z klasy czwartej, zerówki oraz oddziału przedszkolnego Szkoły Podstawowej w Rutkach. Celem spotkania było zachęcanie dzieci do częstszego obcowania z książką, ale również integracji uczniów starszych z młodszymi dziećmi.
Starsi uczniowie czytali młodszym kolegom wiersze znanych polskich autorów. Dziecięca publiczność nie kryła swojego zadowolenia i chętnie słuchała przygotowanych utworów.
Podczas spotkania został rozstrzygnięty konkurs na Rebus literacki. Pani Maria Chmielewska(wychowawczyni klasy zero) oraz pani Agnieszka Ostrowska (wychowawczyni oddziału przedszkolnego) miały bardzo trudne zadanie ponieważ, poziom konkursu był bardzo wysoki. Wyróżnienia otrzymali:
Beata Karbowska, Bartosz Sujata oraz Marcin Stefanowicz.
Na koniec wszyscy ustawili się do wspólnego pamiątkowego zdjęcie. Spotkanie zostało przygotowane przy współpracy z panią Małgorzatą Grzeda nauczycielem języka polskiego ze Szkoły Podstawowej w Rutkach.
wakacje rutki 2018 (1) wakacje rutki 2018 (2) wakacje rutki 2018 (3) wakacje rutki 2018 (4)
wakacje rutki 2018 (5) wakacje rutki 2018 (6) wakacje rutki 2018 (7) wakacje rutki 2018 (8)
wakacje rutki 2018 (9) wakacje rutki 2018 (10) wakacje rutki 2018 (11) wakacje rutki 2018 (12)
wakacje rutki 2018 (13)
                                      Wakacje w bibliotece

     Podczas tegorocznych wakacji Biblioteka w Rutkach wspólnie ze Stowarzyszeniem Rutki zorganizowały dla dzieci zajęcia w ramach projektu „Wakacje inne niż wszystkie 2018”. Dzieci uczestniczyły m.in. w zajęciach, plastycznych, sportowych, integracyjnych, profilaktycznych oraz wycieczkach. Cykl zajęć wakacyjnych zakończył wspólny piknik.
                                                  Konkurs plastyczny na pocztówkę z okazji         
                                                        
„100 lecie Niepodległej Polski”

Dnia 29 października został rozstrzygnięty konkurs plastyczny na pocztówkę z okazji „100 lecia Niepodległości Polski”
Na konkurs wpłynęło 10 prac. Uczestnicy wykazali się dużą kreatywnością i pomysłowością.
Wyróżnienia otrzymali : Mateusz Kowalczyk, Szymon Dzieniszewski.
Wszystkim uczestnikom konkursu serdecznie dziękujemy za piękne i pomysłowe prace oraz zapraszamy do udziału w kolejnych konkursach.
                  Konkurs plastyczny "Najpiękniejsza Kartka Bożonarodzeniowa"

     Najpiękniejsze kartki świąteczne to te, które są własnoręcznie wykonane przez dzieci, ozdabiane różnymi technikami, z życzeniami płynącymi prosto z serca.
     Dnia 21.12.2018 r rozstrzygnięto konkurs plastyczny pt. : "Najpiękniejsza Kartka Bożonarodzeniowa" zorganizowany przez Bibliotekę w Rutkach.
     Wszystkie prace, które wpłynęły na konkurs  zasłużyły na wyróżnienie.
Każdy uczestnik otrzymał dyplom oraz mały upominek.
Gratulujemy i zapraszamy do wzięcia udziału w kolejnych konkursach.