Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce.
Żarnowo Drugie 16
16-300 Augustów
tel./fax. 87 643 6950
e-mail: centrum@centrum-zarnowo.pl
Licznik odwiedzin
Filia w Białobrzegach
Folder Gminy Augustów
KONTRAST
ROZMIAR CZCIONKI
CZYTAMY TOLKIENA
25 marca obchodzimy Dzień Czytania Tolkiena. Data nie jest przypadkowa, bo właśnie tego dnia (25 rethe) nastąpił upadek Saurona, a wielbiciele literatury fantasy J.R.R. Tolkiena mogli cieszyć się ze zwycięstwa Śródziemia nad siłami zła. Najbardziej zagorzali czytelnicy spotkali się w bibliotece, w której czytelnia zamieniła się w niezwykłą, przestrzeń wypełnioną scenografią (rekwizytami) rodem z "Władcy Pierścieni" i "Hobbita". Uczniowie zachęceni apelem "Przemów, przyjacielu i wstąp" wyruszyli w podróż po niezwykłym świecie zamieszkanym przez ludzi, hobbitów, krasnoludy, elfy i gobliny. Młodsi uczestniczyli w działaniach plastycznych i na podstawie powieści "Hobbit, czyli tam i z powrotem" stworzyli plastyczne wizerunki elfa, Gandalfa, krasnoluda, hobbita, rozpoznawali instrumenty muzyczne akompaniujące pieśniom hobbitów. Gwoździem spotkania młodszych uczniów z Tolkienowską literaturą była próba rozwiązania zagadek Bilba Bagginsa i Golluma i dostrzeżenia: góry, zębów, wiatru, ciemności, jajka i ryby. Starsi poznali fragmenty "Władcy Pierścieni", poznali smak wędrówki po krainie wiersza Tolkiena - "Żujpaszcze", nazywali obrazy, dźwięki i emocje. Czytelniczym przygodom towarzyszyła muzyka ze ścieżki dźwiękowej z filmu "Władca Pierścieni" Petera Jacksona. Uczestnicy czytelniczej wyprawy w nieznane poznali książki, ciekawe miejsca, ich mieszkańców. Przekonali się, że odpowiedzialność, odwaga, tolerancja są ważniejsze od skarbów.
DZIEŃ KSIĄŻKI DLA DZIECI
2 kwietnia obchodzony jest na całym świecie Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci. Data związana jest z urodzinami największego bajkopisarza - Hansa Christiana Andersena. Głównym celem tego święta jest promowanie wartościowej literatury i grafiki wśród najmłodszych odbiorców.
Z tej okazji biblioteka zorganizowała zajęcia dla dzieci z oddziału przedszkolnego. Na początku spotkania dzieci obejrzały i wysłuchały bajki „Noc w bibliotece”, przedstawionej w formie teatrzyku Kamishibai. Tematem przewodnim była historia krasnoludka z bajki „Królewna Śnieżka i siedmiu krasnoludków”, który zagubił się w bibliotece. Postaci z pozostałych bajek wspólnie pomagały mu odnaleźć drogę do właściwej książki.
Następnie najmłodsi czytelnicy poznawali etapy powstawania książki, rozwiązywali zagadki oraz odkrywali fascynujący świat literatury dziecięcej, a także tajemnice książek naukowych. Na zakończenie dzieci miały okazję stworzyć swoje własne zakładki do książek. Każde dziecko otrzymało odznakę i dyplom Przyjaciela Książki.
Mam nadzieję, że te zajęcia przyczyniły się do rozwoju pasji czytania książek oraz rozbudziły kreatywność i wyobraźnię naszych najmłodszych czytelników. Niech święto książki trwa codziennie w naszych domach!
PASOWANIE NA CZYTELNIKA
13 maja w Bibliotece odbyło się oficjalne przyjęcie uczniów klasy pierwszej Szkoły Podstawowej w Białobrzegach do grona czytelników biblioteki. Głównym celem tej uroczystości było zachęcenie pierwszaków do korzystania ze zbiorów bibliotecznych oraz ukazania biblioteki, jako miejsca przyjaznego, bezpiecznego, którego z chęcią będą odwiedzać.
Zanim jednak uczniowie złożyli przyrzecznie, musieli wykazać się znajomością postaci ze znanych bajek i baśni, zapoznać się z regulaminem biblioteki i zasadami zachowywania się w bibliotece oraz poznać właściwe zasady poszanowania książek i reguły ich wypożyczania. Po takim wprowadzeniu dzieci uroczyście przyrzekły, że będą kochać i szanować książki, korzystać z ich mądrości i sumiennie wypełniać obowiązki czytelnika. Po przyrzeczeniu nastąpiło pasowanie na czytelnika. Na pamiątkę tego wydarzenia każde dziecko otrzymało dyplom, zakładkę do książki i słodki podarunek.
OGÓLNOPOLSKIE WYBORY KSIĄŻEK
Dnia 3 czerwca biblioteka przeprowadziła w Szkole Podstawowej w Białobrzegach Ogólnopolskie
Wybory Książek. Celem akcji jest poznanie i upowszechnienie faktycznych zainteresowań czytelniczych dzieci i
młodzieży, promocja biblioteki w ramach szkoły, jako miejsca aktywnego i otwartego na preferencje uczniów
oraz promocja czytania książek dla przyjemności. Wybory cieszyły się dużym powodzeniem. W tym dniu
wspólnie z komisją wyborczą już na pierwszej lekcji wyruszyliśmy do klas, żeby każdy mógł uczestniczyć w
wyborach najciekawszych książek. Uczniowie oddawali swoje głosy na specjalnych kartach do głosowania i
wrzucali je do przygotowanej urny. W głosowaniu wzięło udział 86 uczniów (97%).
Najwięcej głosów zdobyły następujące tytuły książek:
Klasa I-III ( wytypowała 38 tytułów ) :
1 . Seria Kot Cukierek - Waldemar Cichoń
2. Seria Przygody Smerfów - Peyo
3. Seria Misia Marysia - Nadia Berkane
Seria Smerfy i świat emocji - Antonello Dalena, Thierry Culliford, Falzar
Klasa IV-VI ( wytypowała 48 tytułów ) :
1. „Akademia Pana Kleksa” - Jan Brzechwa
2. „Chłopcy z Placu Broni” - Ferenc Molnar,
Seria Dziennik cwaniaczka - Kinney Jeff
3. Seria Przygody Smerfów - Peyo
„Hobbit, czyli tam i z powrotem” - J.R.R. Tolkien
Seria Lottie Brooks - Kirby Brooks
Klasa VII-VIII ( wytypowała 25 tytułów )
1. Seria Flaw(less) - Maria Łabęcka
2. Seria Students - Aleksandra Negrońska
Seria Westwood Academy - Weronika Ancerowicz
3. „Tego lata stałam się piękna”. Seria Lato - Jenny Han
„Muchomory w cukrze” - Marta Bijan
Seria You - Izabella Nowaczyk
Seria Przewodnik po zbrodni według grzecznej dziewczynki - Holly Jackson
PIRAMIDA CZYTELNIKA
21 czerwca podsumowaliśmy wyjątkowo pożyteczną akcję, do której Biblioteka i Szkoła zaprosiły wielbicieli czytania i książek. W tym roku szkolnym śmiałkiem, który stanął na szczycie PIRAMIDY CZYTELNIKA, przeczytał 9 książek i przedstawił je w formie opisów, grafiki i recenzji, jest Oskar Toczyłowski z klasy czwartej. Oskar zaproponował następujące utwory: ,,Abrakadabra ...mamy problem'' Katarzyny Majgier'', ,,Wróć do mnie'' Bogusława Stępnika, ,,Rodzina ze 141 ulicy'' Kariny Yan Glaser, ,,Podróż za jeden uśmiech'' Adama Bahdaja, ,,Inny niż wszyscy'' Pera Nilssona, ,,Kaloszem przez czas'' Przemysława Hytrosia, ,,Spotkanie nad morzem'' Jadwigi Korczakowskiej, ,,Niezłe ziółko'' Barbary Kosmowskiej, ,,Rogaś z Doliny Roztoki'' Marii Kownackiej. Kto wie, może wśród przeczytanych przez Oskara książek znajdziecie coś dla Was. A może pomyślicie o własnych propozycjach. Zapraszamy w przyszłym roku.
XIII NARODOWE CZYTANIE „KORDIANA”
Narodowe Czytanie to bardzo pożyteczna, coroczna akcja polegająca na wspólnym, publicznym czytaniu wybranej
lektury. Akcję Narodowego Czytania zainicjowała w 2012 roku Para Prezydencka RP wspólną lekturą ,,Pana Tadeusza''
Adama Mickiewicza. W ubiegłym roku słuchaliśmy powieści ,,Nad Niemnem'' Elizy Orzeszkowej. 6 września br. (piątek)
uczniowie mieli okazję wysłuchać fragmentów ,,Kordiana'', dramatu romantycznego Juliusza Słowackiego. Z mrocznymi i
dramatycznymi słowami wieszcza zapoznali nas: pani Katarzyna Korąkiewicz, pan Tomasz Tomaszewski (zaproszony
gość), panie Grażyna Borawska, Halina Suchodolska, Ewa Popławska, Katarzyna Siemienowicz. Nasze piątkowe spotkanie
było nie tylko ukłonem wobec Literatury, ale również Muzyki (koncert fortepianowy e - moll op. 11 Fryderyka Chopina)
oraz Malarstwa (reprodukcja obrazu Caspara Davida Friedricha ,,Wędrowiec nad morzem mgły''). Dziękuję wszystkim
uczestnikom tegorocznego Narodowego Czytania, w tym szczególne podziękowania należą się pani Danusi i pani Urszuli
za pomoc w przygotowaniu scenografii. Zapraszamy za rok na wspólne czytanie poezji Jana Kochanowskiego.