Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce.
Żarnowo Drugie 16
16-300 Augustów
tel./fax. 87 643 6950
e-mail: centrum@centrum-zarnowo.pl
Licznik odwiedzin
Filia w Białobrzegach
Folder Gminy Augustów
KONTRAST
ROZMIAR CZCIONKI




DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA
„ Miś jest mały i puchaty, Mis jest fajny i kudłaty.
Miś jest gruby jak ta kula, Misia zawsze się przytula.
Lecz czasami też tak bywa, że się o nim zapomina,
a więc wezmę misia czule i do siebie go przytulę”.
W dniu 25 listopada, biblioteka jak co roku wspólnie z przedszkolakami i uczniami klas 1-3 obchodziła Dzień Pluszowego Misia. Tradycyjnie tego dnia każde dziecko przyszło do szkoły ze swoim ulubionym pluszakiem. Przybyły misie małe, duże, bardzo duże, białe, różowe, zielone wprost bajecznie kolorowe, a każdy był piękny i wyjątkowy.
Spotaknie rozpoczęliśmy wspólną piosenką o małym niedźwiadku, wysłuchaliśmy wiersza o misiach oraz złożyliśmy ślubowanie. Następnie dzieci uważnie wysłuchały opowieści o tym jak powstał pierwszy pluszowy miś i skąd pochodzi jego nazwa, a potem bardzo ładnie odpowiadały na pytania związane z pluszowymi ulubieńcami, a także odgadywały imiona misiów pochodzących z różnych bajek i filmów - tych współczesnych, jak i tych z dzieciństwa rodziców. Za każdą poprawną odpowiedź dzieci otrzymywały nagrody - naklejki motywacyjne, cukierki oraz odznaki dla najlepszych przyjaciół pluszowych misiów. Dzieci miały także okazję zapoznać się z książeczkami, w których głównymi bohaterami były misie. Na koniec spotkania wspólnie czytaliśmy książeczki: „Marysia żegna pieluszkę”, „ Kto przytuli Misia Tulisia”, „ Smakowite opowieści Kubusia Puchatka” - wybrane przez dzieci.
Spotkanie przebiegło w miłej i sympatycznej atmosferze. Dziękuję wszystkim dzieciom i nauczycielom za zaangażowanie i wspólne świętowanie.
ŚWIĄTECZNE SPOTKANIE Z KSIĄŻKĄ
Zbliżające się Święta Bożego Narodzenia były okazją do spotkania się z najmłodszymi czytelnikami. Po krótkiej rozmowie wprowadzającej w tematykę spotkania, dzieci wysłuchały świątecznej opowiastki bożonarodzeniowej, opowiadającej historię małych saneczek, które chciały stać się wielkimi Czerwonymi Saniami Świętego Mikołaja. Dzieci z ciekawością wysłuchały, a potem odpowiadały na pytania dotyczące przeczytanej książki. Były również świąteczne zagadki, quizy i wspólne śpiewanie kolęd. Nie zabrakło oczywiście zabawy ruchowej ( świąteczne karty ruchowe ). Wszystkim udzieliła się świąteczna atmosfera, a całe spotkanie zakończyło się zdjęciem przy choince i przepięknymi świątecznymi piosenkami. Serdecznie dziękuję dzieciom i nauczycielom za udział w spotkaniu.
WSPIERAMY WIELKĄ ORKIESTRĘ
ŚWIĄTECZNEJ POMOCY
Chcemy wygrać z sepsą! Gramy dla wszystkich - małych i dużych! - pod takim hasłem w niedzielę, 29
stycznia w całej Polsce odbył się 31. finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. W tegoroczną akcję WOŚP
włączyła się również biblioteka. W piątek przed rozpoczęciem ferii zimowych wspólnie z uczniami klas 1-3
Szkoły Podstawowej w Białobrzegach robiliśmy serduszka, które potem zostały wręczone uczestnikom IV
Biegu GORĄCE SERCA organizowanego przez WOŚP AUGUSTÓW i Augustowskie Stowarzyszenie Kulturalno -
Społeczne. Uczniowie całym sercem włączyli się w akcję. Ogromne podziękowania za zaangażowanie.
„Walentynki” - zajęcia plastyczne
DZIEŃ JĘZYKA OJCZYSTEGO
W ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego biblioteka, jak co roku przygotowała dla uczniów klas I-III gry i zabawy językowe ( takie jak np. duble ortograficzne, rozkodywanie wyrazów, łączenie nazw z odpowiednimi częściami mowy, aktywny alfabet - tworzenie haseł dzięki wykonywaniu określonych czynności, kodowanie - dyktando graficzne, krzesła ortograficzne - zabawy w ortografie i łamńce językowe ). Natomiast piątoklasiści spróbowali swoich sił w zabawach językowych ze słowem Fajny. Uczniowie mieli okazję przekonać się, jak bardzo pojemne jest słowo Fajny. Na koniec każdy uczeń otrzymał tekst, w którym słowo Fajny musiał zamienić na stosowny wyraz bliskoznaczny.
Dzieci poprzez wspólną zabawę dowiedziały się wielu ciekawostek dotyczących języka ojczystego. Obchody Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego upłynęły w bardzo miłej i radosnej atmosferze. Uczniowie uświadomili sobie, że język polski jest naszym skarbem oraz symbolem narodowym i wszyscy powinniśmy o niego dbać.
Światowy Dzień Czytania Tolkiena
25 marca to Światowy Dzień Czytania Tolkiena. Inicjatorami święta są członkowie angielskiego Towarzystwa Tolkienowskiego (The Tolkien Sociery), dzięki którym pierwsze obchody Światowego Dnia Czytania Tolkiena miały miejsce w 2003 roku. Nie bez powodu wybrano ten dzień, bo w tolkienowskim świecie, w tym właśnie dniu, pokonano Saurona (negatywna postać - zły duch) i zakończono wojnę o Pierścień ("Władca Pierścieni"). W tym dniu, fani Tolkiena organizują wydarzenia kulturalne, spotkania literackie, a także konkursy i akcje zachęcające do sięgnięcia po prozę mistrza fantasy.
Do tej wyjątkowej akcji promującej czytelnictwo włączyła się również Biblioteka w Białobrzegach poprzez wspólne czytanie „Hobbita” z uczniami klasy V i VI. W ten sposób chcieliśmy zainteresować młodzież „fantastycznymi” przygodami tolkienowskich bohaterów. Czytanie wybranych fragmentów książki „Hobbit, czyli tam i z powrotem” przeplatane było zadaniami, zagadkami i łamigłówkami takimi jak np. odszyfrowywanie zakodowanych wiadomości, ułożenie planu wydarzeń we właściwej kolejności, podanie nazw mieszkańców Szerokiego Świata, którzy swoim postępowaniem przyczynili się do pokonania zła… itd. Duże zainteresowanie uczniów wzbudziła również wystawka poświęcona twórczości J. R. R. Tolkiena z ekspozycją jego książek. Mam nadzieję, że przygotowane ciekawostki dodatkowo zachęcą Was do sięgnięcia po jego utwory.
Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich
Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich ustanowiony przez UNESCO, obchodzony jest 23 kwietnia. Tego
dnia 1616 roku odeszli dwaj wielcy pisarze - William Szekspir (,,Hamlet”, ,,Romeo i Julia”) i Miguel de
Cervantes (,,Don Kichot”). Dlatego warto przypomnieć znane fragmenty ich dzieł: scenę balkonową z ,,Romea i
Julii” oraz przygodę z wiatrakami rycerza don Kichota. W piątek w zaciszu naszej biblioteki uczniowie klasy 4,
7, 8 rozmawiali o swoich ulubionych książkach. Kaja, Weronika, Mateusz, Małgorzata (klasa 4), Aniela i Klaudia
(klasa 7), Julia, Natalia, Klara, Maja (klasa 8) ciekawie i z pasją opowiedzieli o przeczytanych książkach i
ułożyli Piramidę Czytelnika, złożoną z naszych ulubionych utworów. Interesujące prezentacje uczniów
przypomniały słowa Carlosa Ruiza Zafona z ,,Cienia wiatru”: ,,Każda znajdująca się tu książka, każdy tom,
posiadają własną duszę. […] Każda, którą tu widzisz była czyimś najlepszym przyjacielem.” Teraz jest naszym.
W tym dniu bibliotekę również odwiedzili najmłodsi czytelnicy, gdzie wspólnie na podstawie kolorowych plansz
ustaliliśmy pewne zasady obchodzenia się z książka. Dzieci wykonały także piękne portrety czytelnika,
zakładki do książek i wzięły udział w zabawach ruchowych. W nagrodę otrzymały pamiątkowe dyplomy.
Na zakończenie obchodów Tygodnia Bibliotek, odbyły się zajęcia w bibliotece dla uczniów klasy trzeciej, na których rozmawialiśmy o książkach z serii „Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai” - o dwójce młodych przyjaciół wyjaśniających tajemnicze zdarzenia w miasteczku Valleby. W trakcie tego spotkania dzieci miały okazję sprawdzić swoje detektywistyczne umiejętności rozwiązując serie logicznych zagadek, rebusów i łamigłówek detektywistycznych. Książki z serii Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai w Polsce zyskały dużą popularność i od kilku lat nie schodzą z list bestsellerów.
Kolejnym wydarzeniem, odbywającym się z okazji obchodów Tygodnia Bibliotek było PASOWANIE NA CZYTELNIKA BIBLIOTEKI uczniów z klasy pierwszej Szkoły Podstawowej w Białobrzegach. Zanim jednak uczniowie złożyli uroczyste ślubowanie musieli wykazać się znajomością bajek i bajkowych postaci, z czym poradzili sobie doskonale. Następnie zapoznali się z księgozbiorem przeznaczonym dla najmłodszych czytelników, regulaminem biblioteki, sposobem wypożyczania książek oraz prośbami książki. Po takim wprowadzeniu pierwszoklasiści złożyli uroczyste przyrzeczenie - głośno powtarzali słowa przysięgi, w której m.in. przyrzekali, że będą kochać i szanować książki oraz chętnie je czytać, po czym zostali pasowani na czytelników. Na pamiątkę otrzymali dyplom, zakładkę i słodki podarunek.
Tydzień Bibliotek 2023
“Moja, Twoja, Nasza - Biblioteka“, pod takim hasłem 8 maja rozpoczął się XX Ogólnopolski Tydzień Bibliotek, którego głównym celem jest promowanie czytelnictwa oraz podkreślanie roli bibliotek. Biblioteka w Białobrzegach, jak co roku, również włączyła się w tę akcję. Obchody Tygodnia Bibliotek rozpoczęła konkursem recytatorskim poezji Wisławy Szymborskiej związanym z setną rocznicą urodzin Noblistki. W konkursie przygotowanym wspólnie z panią Grażyną Borawską, nauczycielem języka polskiego wzięło udział 41 uczniów. Komisja konkursowa wysłuchała i oceniła wykonawców w dwóch kategoriach wiekowych i przyznała następujące miejsca.
W pierwszej kategorii (uczniowie klas I-III)
I miejsce Zuzanna Klimaszewska kl. I.
II miejsce Aleksandra Remiszewska kl. I
III miejsce Adam Kotowski kl. II
Wyróżnienia
Małgorzata Janewicz kl. II
Patrycja Nazarowska kl. III
Julia Giedrojć kl. III.
W drugiej kategorii (uczniowie klas IV-VII)
I miejsce Anna Pogorzelska kl. V
II miejsce Maciej Wasilewski kl. V
III miejsce Kamil Frąckiewicz kl. V
Wyróżnienia
Klaudia Kraszewska VII
Paulina Krzysztofik VII
Weronika Giedrojć kl. VI
Zwycięzcom i wyróżnionym wręczono nagrody, a wszystkim uczestnikom dyplomy i drobne upominki.