Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce.
CENTRUM  KULTURY  I  BIBLIOTEKA
Gminy Augustów w Żarnowie


Adres


Żarnowo Drugie 16
16-300 Augustów

tel./fax. 87 643 6950
e-mail: centrum@centrum-zarnowo.pl
Poznaliśmy patronów 2021 roku. 27 listopada 2020 Sejm Rzeczypospolitej Polskiej przyjął uchwałę ws. ustanowienia roku 2021 Rokiem Stanisława Lema, Cypriana Kamila Norwida, Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, Tadeusza Różewicza. 2021 będzie także rokiem Konstytucji 3 Maja i kard. Stefana Wyszyńskiego.

STANISŁAW LEM - 100. rocznica urodzin
(ur. 12 lub 13 wrzesnia 1921 r., zm. 27 marca 2006 r.) pisarz uznawany za najwybitniejszego przedstawiciela polskiej fantastyki i jednego z najpoczytniejszych pisarzy science-fiction na świecie. Jego powieści i opowiadania, zaliczane do kanonu literatury światowej przetłumaczono na ponad czterdzieści języków i wydano - jak dotąd - w nakładzie 30 milionów egzemplarzy - można przeczytać w uchwale sejmowej.

CYPRIAN KAMIL NORWID - 200. rocznica urodzin
(ur. 24 wrzesnia 1821 r. zm., 23 maja 1883 r.)  Był poetą,dramatopisarzem, prozaikiem i myślicielem, a także artystą sztuk pięknych. Twórczość Norwida, nierozumiana przez mu współczesnych, została odkryta na nowo dopiero w XX w.
W twórczości swej Norwid odwoływał się do narodowej i ogólno-europejskiej tradycji, a zarazem był odważnym nowatorem. Na zawsze weszły do zbiorowej świadomościNorwidowe frazy, jak ta: „Ojczyzna to wielki, zbiorowy obowiązek”. Największą wartością,
promieniującą ze wszystkich jego dzieł jest wolność - wolność jednostki i narodu, wolność w dziedzinie twórczości i wolność polityczna - brzmi treśc uchwały sejmowej.

KRZYSZTOF KAMIL BACZYŃSKI - 100. rocznica urodzin
(ur. 22 stycznia 1921 r., zm. 4 sierpnia 1944 r.) poeta pokolenia Kolumbów, pokolenia, które - jak podkreślono w uchwale sejmowej - swoje życie poświęciło Ojczyźnie.

TADEUSZ RÓŻEWICZ - 100. rocznica urodzin
(ur. 9 października 1921 r, zm. 24 kwietnia 2014 r.) poeta, dramaturg, prozaik i scenarzysta.
W uzasadnieniu uchwały napisano: "Zmienił polską poezję, stworzył jej nową formę. Ambasador polszczyzny. Poeta przełomu, głęboko związany z losem pokolenia wojennego. Po przeżyciu ludobójstwa, okrucieństwa wojny, Holocaustu, stworzył nowy język poezji. Wnikliwy obserwator życia codziennego, społecznego i politycznego. Nieobojętny, pełen czułości dla świata i empatii dla szarego człowieka - bohatera. Poprzez nową poetycką formę precyzyjnie definiował kryzys współczesnego świata jak i rozdarcie współczesnego człowieka. Wybitny dramaturg."


  Domyślny rozmiar tekstu Powiększ tekst Pomniejsz tekst

RODO
Folder Gminy Augustów
wersja elektroniczna
KONTRAST
ROZMIAR CZCIONKI
Licznik odwiedzin

Domyślny kontrast Zwiększony kontrast 

Mala ksiazka wielki czlowiek