Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce.
Żarnowo Drugie 16
16-300 Augustów
tel./fax. 87 643 6950
e-mail: centrum@centrum-zarnowo.pl
„Ocalić od zapomnienia” - 16.11.2017r.
„Smak potraw z Żarnowa i okolic”
IV Spotkania z tradycją z cyklu „Ocalić od zapomnienia” pod hasłem „Smak potraw z Żarnowa i okolic” odbyło się w Centrum Kultury i Biblioteki w Żarnowie, aby powspominać, przekazać młodszemu pokoleniu wiedzę o tradycjach kulinarnych naszej gminy oraz uhonorować seniorów i twórców działających aktywnie przy Centrum Kultury w Żarnowie.
Dziękujemy serdecznie za przygotowanie potraw:
Paniom - Helenie Kotarskiej z Topiłówki, Elżbiecie Kotarskiej z Jabłońskich, Lucynie Rółkowskiej z Żarnowa Trzeciego, Wiesławie Turowskiej z Netty Drugiej, Teresie Zysko z Jabłońskich, Jadwidze Siłkowskiej z Netty Drugiej, Stowarzyszeniu Gospodyń Wiejskich Aktywna Kobieta w Żarnowie, zespołowi Riabina.
Dziękujemy serdecznie wszystkim uczestnikom spotkania za przybycie i mamy nadzieję, że chociaż przez chwilę mogliśmy wspólnie wrócić do wspomnień związanych z ciepłem domu rodzinnego, jak mówią słowa piosenki:
„Mój stary dom bielone ściany miał,
Przy domu brzozy cień
Pamiętam, jak przez mgłę
Kaflowy piec - z kominka buchał żar,
Pozostał tam dzieciństwa czar…”
Listopad jest miesiącem wspomnień. Często tematem tych wspomnień są osoby bliskie, które kiedyś opowiadały nam o zwyczajach naszych rodzin i naszego regionu. Opowiadają nam o tym również nasi rodzice, dziadkowie i pradziadkowie. Dzięki nim przetrwało wiele wspomnień o domowych tradycjach, kultywowanych zwyczajach.
W listopadzie obchodzony jest Dzień Seniora. Seniorzy… - to Oni są w naszych domach piewcami tradycji. Niosą ciepło i zrozumienie. Kultywują stare obrzędy i zwyczaje, przez co wzbogacają i przekazują unikalną kulturę i obyczaje naszego regionu. Serdecznie za to wszystkim Seniorom dziękujemy i przekazujemy życzenia zdrowia, radości i szacunku bliskich.
Tegoroczne spotkanie „Ocalić od zapomnienia” przygotowaliśmy wspólnie ze Szkołą Podstawową w Żarnowie oraz Stowarzyszeniem Gospodyń Wiejskich Aktywna Kobieta w Żarnowie.
Montaż słowny pt. ”Smaki potraw z Żarnowa i okolic”, który dotyczył dawnych przepisów kulinarnych i wspomnień smaków z dzieciństwa, przedstawiła p. Lucyna Lewkiewicz wraz z młodzieżą ze Szkoły Podstawowej w Żarnowie.
Wójt Gminy Augustów Zbigniew Buksiński, podziekował twórczyniom, które od początku istnienia ośrodka kultury, aktywnie przekazują swoje pasje i tradycje poprzez przeprowadzanie warsztatów zarówno w naszym Centrum jak i we wszystkich szkołach z terenu Gminy Augustów (realizowane projekty) oraz w instytucjach i szkołach poza nasza gminą. Tymi twórczyniami są:
p. Helena Kalisz - to przede wszystkim znakomita bibułkarka, która wnosi piękno, poprzez różnorodność barw i wzorów
p. Bożena Michniewicz - to przede wszystkim pisankarka, która wykonuje pisanki metodą tradycyjną. Wykonuje też ozdoby wnętrz.
Te osoby to wg słów pana Sidora autora albumu, które otrzymały Panie z rąk pana Wójta - to OSTATNI WIEDUNI DAWNEJ SUDOWII, czyli ostatni słowiańscy mędrcy dawnej Jaćwieży, na terenie której znajduje się m.in. dzisiejsza Suwalszczyzna.
Podziękowaliśmy również wszystkim twórcom, aktywnie działającym przy Centrum:
Katarzynie Gregorowicz, Danucie Klukowskiej, Lucynie Rółkowskiej, Teodozji Gudanowskiej
Opiekunem twórców od początku działalności kulturalnej ośrodka kultury w Żarnowie jest instruktor Gosia Kalisz.
W drugiej części spotkania podczas degustacji potraw, które zostały przygotowane według dawnych przepisów, wspominano smaki potraw z rodzinnych domów, takich jak: chleb na zakwasie, kisiel owsiany, podpłomyki, suchary, soczewiaki, kiszka i babka ziemniaczana, masło, pempuchy, pasztet, galareta, smalczyk, żur kapuściany, itp.
Nie zabrakło również potraw Staroobrzędowców, które przygotowały Panie z zespołu Riabina, takich jak: bliny, pierogi z kapustą, skańce.
Folder Gminy Augustów
KONTRAST
ROZMIAR CZCIONKI
Licznik odwiedzin