Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce.
Dzień Babci i Dziadka
22 stycznia 2017 r. w Filia w Borze obchodzono święto z okazji Dnia Babci i Dziadka. Spotkanie było również okazją do podsumowania działań zrealizowanych w 2016 roku.
Ferie zimowe 2017 w Filii w Borze
- kulig -
- ognisko -
- tenis stołowy -
- zabawa -
Żarnowo Drugie 16
16-300 Augustów
tel./fax. 87 643 6950
e-mail: centrum@centrum-zarnowo.pl
1.04.2017r coroczne sprzątanie cmentarza w Gabowych Grądach
21.04.2017r Filia w Borze gościła grupę studentów z Gdańska. W czasie spotkania młodzież miała możliwość poznać bliżej religię i kulturę staroobrzędowców. Nastawnik parafii w Gabowych Grądach oprowadził grupę po molennie i przedstawił główne zasady wiary natomiast zespół folklorystyczny Riabina pokazał kulturę i tradycje społeczności staroobrzędowej. Degustacja tradycyjnych potrawy oraz stroje i śpiewy były dla młodzieży ciekawym doświadczeniem.
W dniach 26-28. 05.2017r do Polski przyjechał grupa staroobrzędowców mieszkających na Łotwie w Rydze. Uczestnicy wycieczki odwiedzili wszystkie parafie współwyznawców na terenie województwa podlaskiego. Jednym z punktów była także wizyta w parafii w Gabowych Grądach. 27.05.2017r w Filii w Borze odbyło się spotkanie, które miło na celu integrację środowiska staroobrzędowego mieszkającego w Polsce i na Łotwie. Podczas spotkania p. Wiera Jewdokimow przedstawiła wiersze o tematyce religijnej oraz wykonywano pieśni duchowne. Spotkanie był owocne, ponieważ na zaproszenie gości planowana jest wycieczka na Łotwę.
Jest jedna miłość, która nie liczy na wzajemność, nie szczędzi ofiar, płacze,
a przebacza, odepchnięta wraca - to miłość macierzyńska.
J. I. Kraszewski
Mama, tato - to synonim miłości i dobra, ciepła rodzinnego i szczęścia, wierności i przywiązania, przyjaźni i wiary w to wszystko, co piękne i szlachetne.
11.06.2017r w Filii w Borze świętowano szczególny dzień - Dzień Rodziny. To wydarzenie połączyło w jedno Dzień Matki i zbliżający się Dzień Ojca. Święta te mają na celu okazania szacunku i podziękowania za trud włożony w wychowanie.
Dzieci i młodzież Filii w Borze po raz kolejny brały udział w rozgrywkach piłki nożnej.
Projekt wakacyjny ,,Wakacje inne niż wszystkie 2017” zorganizowany przez Augustowskie Stowarzyszenie Kulturalno - Społeczne zakończył się podsumowującym „Festynem na sportowo” w Rutkach. W czasie festynu został rozegrany mecz piłki nożnej o „Puchar Prezesa ASKS” czterech drużyn z Gminy Augustów: Żarnowo, Netta, Rutki i Bór. Zwycięski puchar otrzymała drużyna z Boru. Do działania włączyło się również Stowarzyszenie Rutki gdzie panie przygotowały regenerujący poczęstunek.
Najaktywniejsi czytelnicy Filii w Borze w roku szkolnym 2016/2017r.
22.06.2017r. czytelnicy Filii w Borze zostali nagrodzeni za zaangażowanie w życie biblioteki oraz wysokie wyniki w czytelnictwie w roku szkolnym 2016/2017. Wyróżnione dzieci otrzymały nagrody książkowe ufundowane przez Centrum Kultury i Bibliotekę Gminy Augustów.
Spotkanie doktorantów i studentów oraz pracowników
z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu ze Staroobrzędowcami
17.07.2017r. w Filii w Borze odbyło się spotkanie naukowców z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu z mieszkańcami Gabowych Grądów i Boru. Pod kierownictwem prof. Stefana Grzybowskiego przeprowadzano wywiady i ankiety z ze staroobrzędowcami z Boru i Gabowych Grądów. Badania nad rosyjską gwarą i polszczyzną staroobrzędowców prowadzone są corocznie przez pracowników, doktorantów i studentów z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu . Tematy wywiadów dotyczą życia codziennego, tradycji, religii, wojny i historii. Materiał socjolingwistyczny w postaci nagrań, ankiet i obserwacji językowych gromadzą naukowcy w trakcie ekspedycji dialektologicznych od 1999r.
„Narodowe Czytanie”
3 września 2017r. Filia w Borze po raz kolejny włączyła się w ogólnopolską akcję "Narodowe Czytanie" pod patronatem Pary Prezydenckiej RP. Fragmenty najsłynniejszego utworu Stanisława Wyspiańskiego "Wesele" czytali zaproszeni goście oraz mieszkańcy wsi.
- Historia wsi Bór i Gabowe Grądy
Bór i Gabowe Grądy obchodziły Jubileusz 150-lecia wsi. Z tej okazji Filia w Borze przygotowała prezentację multimedialną oraz wystawę starych pamiątkowych fotografii przedstawiające historię wsi.
- Konkurs „Tradycyjne potrawy kuchni staroobrzędowców”
Filia w Borze oraz Sołtys wsi Bór, którzy wchodzili w skład Komitetu Obchodów 150 - lecia wsi Gabowe Grądy i Bór zorganizowali konkurs „Tradycyjne potrawy kuchni staroobrzędowców”. Degustacja i rozstrzygnięcie konkursu odbyło się w Filii w Borze. Komisja konkursowa w składzie: Dr hab. prof. UMK Stefan Grzybowski, Starosta Augustowski Jarosław Szlaszyński oraz Wójt Gminy Augustów Zbigniew Buksiński po degustacji potraw i ocenie wręczyła uczestnikom dyplomy i nagrody rzeczowe. Środki finansowe na zakup nagród zostały przekazane przez Urząd Gminy Augustów w ramach środków z Funduszu Sołeckiego wsi Bór. Konkurs miał na celu prezentację potraw tradycyjnych staroobrzędowców i promocję zachowanych tradycji kulinarnych jak również aktywizację i integrację społeczności staroobrzędowej.
- Konkurs „Moje najładniejsze podwórko”
Podczas obchodów Jubileuszu 150-lecia wsi Gabowe Grądy i Bór wręczono nagrody laureatom konkursu „Moje najładniejsze podwórko”. Dyplomy i wyróżnienia wręczali Starosta Augustowski Jarosław Szlaszyński oraz Wójt Gminy Augustów Zbigniew Buksiński. Konkurs miał na celu zachęcenie mieszkańców wsi do dbania o estetykę najbliższego otoczenia oraz ukwiecanie swoich ogrodów. Po raz kolejny mieszkańcy Gabowych Grądów i Boru zachwycili komisję konkursową pięknem i różnorodnością gatunków roślin, które ozdabiają ich posesje.
Zwycięzcom i uczestnikom konkursu serdecznie gratulujemy pięknie urządzonych i zadbanych posesji.
Protokół konkursu „Moje najładniejsze podwórko”
Filia w Borze oraz Sołectwo wsi Bór rozstrzygnęło konkurs na najładniejszą posesję we wsi Bór i Gabowe Grądy w 2017 roku pod hasłem: „MOJE NAJŁADNIEJSZE PODWÓRKO”
Założeniem konkursu było zachęcenie do dbania o estetykę otoczenia. Konkurs służyć miał zainspirowaniu lokalnej społeczności do zwiększenia dbałości o własne posesje oraz uatrakcyjnienie przydomowych ogródków.
Uczestnikami konkursu byli mieszkańcy wsi Bór i Gabowe Grądy oraz wszyscy którzy posiadają nieruchomości w w/w miejscowościach.
Konkurs trwał od 20 maja do 16 lipca 2017 r.
Posesje były oceniane 07.07.2017r.
Komisja oceniając podwórko brała pod uwagę estetykę, pomysłowość i oryginalność przydomowych ogródków (różnorodność roślin znajdujących się w nim oraz elementy architektury ogrodowej) i posesji.
Uczestnicy konkursu otrzymali nagrody, które zostały zakupione ze środków Funduszu Sołeckiego wsi Bór Gminy Augustów
Uczestnicy konkursu
Gabowe Grądy
Anastazja i Włodzimierz Gusiatin
Lidia i Wiktor Filipow
Irena i Mieczysław Kapłanow
Zenona Ancipow
Bór
Wacław Jewdokimow
Władysław Danowski
Maria i Wacław Jefimow
Helena i Waldemar Piźlecki
Weronika Filipow
Wiktor Jefimow
Helena i Michał Jewdokimow
Komisja w składzie:
Wacława Kapłanow, Marianna Lipiec, Halina Suchodolska
Przyznała następujące oceny
I Miejsce
Anastazja i Włodzimierz Gusiatin - Gabowe Grądy
Helena i Waldemar Piźlecki - Bór
Wiktor Jefimow - Bór
II Miejsce
Helena i Michał Jewdokimow - Bór
III Miejsce
Zenona Ancipow - Gabowe Grądy
Maria i Wacław Jefimow - Bór
Wyróżnienia
Lidia i Wiktor Filipow - Gabowe Grądy
Irena i Mieczysław Kapłanow- Gabowe Grądy
Wacław Jewdokimow - Bór
Władysław Danowski - Bór
Weronika Filipow- Bór
- "Jubileuszowy Turniej Piłki Nożnej" podczas obchodów 150 lecia wsi Gabowe Grądy i Bór
Jubileusz 150-lecia wsi Gabowe Grądy i Bór
150 lat temu przedstawiciele Staroobrzędowców osiedlili się w podaugustowskiej osadzie - Gabowych Grądach. Z tej okazji 16 lipca wsi Gabowe Grądy i Bór obchodziły swój jubileusz. W obchodach uczestniczyli mieszkańcy wsi oraz zaproszeni goście.
Uroczysta Msza Święta w intencji mieszkańców wsi Gabowe Grądy i Bór.
Mieczysław Kapłanow- Nastawnik Parafii w Gabowych Grądach i Przewodniczący Komitetu Obchodów 150 - lecia wsi wraz z Krystyną Łukianow - najstarszą parafianką urodzoną we wsi Gabowe Grądy odsłonili obelisk wykonany z kamieni i krzyża z dwiema pamiątkowymi tablicami.
Nastawnik Mieczysław Kapłanow, Starosta Augustowski Jarosław Szlaszyński i Wójt Gminy Augustów Zbigniew Buksiński wraz z dziećmi posadzili jubileuszowy dąb.
- Na zakończenie uroczystości odbyło się spotkanie integracyjne mieszkańców wsi i zaproszonych gości.
Europejski Tydzień Sportu
Europejski Tydzień Sportu pod hasłem „#BeActive” jest promocją sportu i aktywności fizycznej w całej Europie. Jego trzecia edycja odbyła się w dniach 23-30 września 2017 roku. Inicjatywa została powołana z myślą o wszystkich - bez względu na wiek czy poziom sprawności fizycznej. Liczy się zapał i dobra zabawa!
W ogólnopolską kampanię włączyła się również Filia w Borze. 24.09.2017r w Gabowych Grądach odbył się Turniej Piłki Nożnej o „Jubileuszowy Puchar Gabowe Grądy 2017”. Gratulujemy wszystkim uczestnikom oraz zwycięskiej drużynie FC Gabowe. Dziękujemy Filii w Netcie Folwark i Białobrzegach, p. Tomaszowi Tomaszewskiemu - Sędziego Turnieju oraz Augustowskiemu Stowarzyszeniu Kulturalno- Społecznemu za ufundowanie nagród zawodnikom i pomoc w zorganizowaniu Europejskiego Tygodnia Sportu.
Przygotowania zespołu Riabina do udziału
w XXIV Spotkaniu Mniejszości Narodowych Puńsku 2017
Zapusty 2017
Spotkanie mieszkańców wsi 19.11.2017r.
Mikołajki 2017
Spotkanie pod hasłem „Tolerancja”
„Tolerancja to szacunek, akceptacja i uznanie bogactwa różnorodności kultur na świecie, naszych form wyrazu i sposobów
na bycie człowiekiem. Sprzyja jej wiedza, otwartość, komunikowanie się oraz wolność słowa, sumienia i wiary. Tolerancja jest
harmonią w różnorodności….” Art. I „Deklaracji Zasad Tolerancji”
Pod takim hasłem 19 grudnia 2017r. w Filii w Borze dzieci i młodzież przygotowały i zaprezentowały informacje dotyczące
tradycji i zwyczajów adwentowych oraz bożonarodzeniowych w różnych krajach np: Niemczech, Rosji, Francji itd. Dzieci
przedstawiły również zwyczaje staroobrzędowców które są kultywowane do dzisiaj w ich domach. Zaprezentowany archiwalny
film TVP Białystok o zwyczajach bożonarodzeniowych staroobrzędowców był zachętą do wspomnień dorosłych o minionych
czasach Świąt Bożego Narodzenia.
W ramach działania odbyły się również zajęcia plastyczne, gdzie dzieci i młodzież wykonywała ozdoby bożonarodzeniowe.
Zajęcia zorganizowano w ramach Gminnego Programu Przeciwdziałania Narkomanii. Upominki dla wszystkich uczestników
spotkania zostały ufundowane przez Gminną Komisję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Augustowie.
Pamiętajmy, że tolerancja to postawa społeczna i osobista odznaczająca się poszanowaniem poglądów, zachowań i cech
innych ludzi.
Licznik odwiedzin
Filia w Borze
Folder Gminy Augustów
KONTRAST
ROZMIAR CZCIONKI