Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce.
Żarnowo Drugie 16
16-300 Augustów
tel./fax. 87 643 6950
e-mail: centrum@centrum-zarnowo.pl
Konkurs plastyczny rozstrzygnięty
W ramach obchodów Tygodnia Bibliotek 2017 pod hasłem „Biblioteka. Oczywiście!” odbył się konkurs
plastyczny na plakat promujący Czytelnictwo. Konkurs skierowany był do uczniów klas IV-VI i do uczniów z
gimnazjum.
Głównym celem konkursu było wykonanie plakatu z hasłem przewodnim zachęcającym do czytania przy
wykorzystaniu różnych technik plastycznych.
Laureatami konkursu w gimnazjum zostali:
I miejsce: Izabela Zarzecka i Kinga Wyszyńska z klasy III A
II miejsce: Hubert Kotowski klasa II A i Arkadiusz Górski klasa II B
III miejsce: Marta Klimaszewska z klasy III A
Wyróżnienia: Bartłomiej Borawski klasa IIA, Karolina Joka klasa II B i Martyna Margiewicz klasa III A, Filip
Wróblewski klasa III B
Wyróżnienia : Emilia Koronkiewicz i Hubert Kotowski z klasy IV
Serdecznie gratuluję wszystkim uczestnikom!
JAK NIE CZYTAM JAK CZYTAM
W czwartek 1 czerwca, o godz. 10.00 Biblioteka wspólnie z uczniami
i nauczycielami z Zespołu Szkół w Białobrzegach wzięła udział w ogólnopolskiej akcji masowego czytania „ Jak nie czytam, jak czytam”, podczas której bity był rekord w czytaniu w jednym momencie. ( Uczniowie klas I-III w tym dniu byli nieobecni, dlatego do akcji włączyli się na drugi dzień). W zeszłym roku 10 czerwca książki czytało łącznie 432 608 uczniów.
Głównymi celami akcji jest zwrócenie uwagi na diagnozowany przez coroczne badania Biblioteki Narodowej systematyczny spadek czytelnictwa wśród dorosłych Polaków (powyżej 15. roku życia),
i wykorzystanie masowej akcji do pokazania większej aktywności czytelniczej dzieci i młodzieży oraz inicjowanie mody na czytanie, wspieranie dzieci i młodzieży aktywnych czytelniczo.
PASOWANIE NA CZYTELNIKA
29 maja uczniowie klasy pierwszej z Zespołu Szkół w Białobrzegach zostali pasowani na czytelnika biblioteki. Uroczystość pasowania uczniów klasy I stała się już tradycją. Organizowana jest w drugim semestrze, kiedy uczniowie znają już cały alfabet i potrafią czytać. Zanim jednak uczniowie złożyli przyrzecznie, musieli wykazać się znajomością postaci ze znanych bajek i baśni, zapoznać się z regulaminem biblioteki i zasadami zachowywania się w bibliotece oraz poznać właściwe zasady poszanowania książek i reguły ich wypożyczania. Uczniowie uroczyście przyrzekły, że będą kochać i szanować książki, korzystać z ich mądrości i sumiennie wypełniać obowiązki czytelnika. Po przyrzeczeniu nastąpiło pasowanie na czytelnika. Na pamiątkę tego wydarzenia każde dziecko otrzymało dyplom, zakładkę do książki i słodki podarunek.
TYDZIEŃ BIBLIOTEK
W dniach 8-15 maja 2017 r. odbyła się XIV edycja programu Tydzień Bibliotek. Jego głównym celem jest promocja czytelnictwa, popularyzacja bibliotek, ich pracy i osiągnięć, jako ważnego elementu rozwoju intelektualnego oraz kulturalnego Polaków. Tegoroczne obchody Tygodnia Bibliotek 2017 odbywały się pod hasłem „Biblioteka. Oczywiście!”.
W ramach obchodów zrealizowane zostały następujące działania:
• Konkurs plastyczny na plakat promujący czytelnictwo
(skierowany do uczniów z Zespołu Szkół w Białobrzegach)
• „Książka w poezji” - czytanie wierszy o książkach i wykonanie ilustracji do przeczytanych wierszy.
• Zajęcia plastyczne. Tworzenie prac przestrzennych - nasz własny ocean.
• Słodycze dla najmłodszych czytelników za wykonanie przepięknych prac.
ZAJĘCIA PLASTYCZNE
10 kwietnia 2017 roku w bibliotece odbyły się zajęcia plastyczne nawiązujące do nadchodzących Świąt Wielkanocnych. Dzieci według własnych upodobań i fantazji ozdabiały styropianowe jajka, jak również wykonywały ozdoby wielkanocne z papierowych talerzyków.
Powitanie wiosny - zajęcia plastyczne.
21 marca 2017 roku w bibliotece odbyły się zajęcia plastyczne. Z okazji pierwszego dnia wiosny dzieci wykonywały ptaki zwiastujące wiosnę.
Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego
21 lutego na całym świecie obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. Święto ma służyć promocji języka ojczystego oraz uświadomieniu społeczeństwu, jak ważne jest prawidłowe posługiwanie się językiem ojczystym w życiu codziennym.
Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego został ustanowiony przez UNESCO w 1999. Jego data upamiętnia wydarzenia w Bangladeszu, gdzie w 1952 roku zginęło pięciu studentów podczas demonstracji, w której domagano się nadania językowi bengalskiemu statusu języka urzędowego.
W ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego biblioteka przygotowała zajęcia biblioteczne „ Zabawy z językiem polskim” dla uczniów z klas IV-VI. Na początku uczniowie zmagali się z tekstem „łamiącym języki”. Następnie na podstawie rysunków rozpoznawali tytuły powieści lektur szkolnych, odczytywali szyfr w kryptogramach (zdanie zawierające tytuł powieści), przedstawiali wybrane związki frazeologiczne za pomocą rysunków. Bawili się w tworzenie ciągu słów z trudnością ortograficzną, w poszukiwaczy błędów, w ukryte słowa i w odgadywanie pisowni wyrazów. Dzięki tym zajęciom uczniowie mieli okazję przekonać się ile przyjemności mogą sprawić zabawy językowe.
ŚWIATOWY DZIEŃ KOTA
Światowy Dzień Kota obchodzimy 17 lutego. Święto to narodziło się w Włoszech, w 1990 roku. W Polsce po raz pierwszy Światowy Dzień Kota obchodzony był w 2006 roku. Jednak nie w każdym kraju koty świętują tego samego dnia. W Rosji na przykład Dzień Kota przypada na 1 marca, w USA na 29 października, a w Wielkiej Brytanii na 8 sierpnia. Głównym celem obchodów Światowego Dnia Kota jest uwrażliwienie społeczeństwa na problem bezdomnych i głodujących kotów, które nieraz wiodą iście pieskie życie.
Z okazji Światowego Dnia Kota biblioteka przygotowała dla najmłodszych czytelników (uczniów kl. 0-III ) wiele atrakcji. Od samego rana dzieciom towarzyszyły piosenki o kotach, których słuchały podczas zabaw ruchowych. Dzieci wysłuchały opowieści o kocich obyczajach i dowiedziały się różnych ciekawostek na temat czworonożnych przyjaciół. Uczestniczyły w kocich zabawach: picie mleka słomką z miseczki, zwijanie włóczki, rozwiązywanie zagadek o kotach, odgadywanie jak ma na imię prezentowany kot i z jakiej bajki pochodzi. Na zakończenie spotkania wszyscy otrzymali słodkości.
NARODOWE CZYTANIE
5 września ( wtorek ) Biblioteka wspólnie ze Szkołą Podstawową w Białobrzegach po raz szósty włączyła
się w ogólnopolską akcję Narodowe Czytanie.
Jej celem jest upowszechnienie polskiej literatury, podtrzymanie tradycji Narodowego Czytania oraz
zachęcanie do rozwijania kompetencji czytelniczych. Podczas poprzednich edycji wspólnie czytano „Pana
Tadeusza” Adama Mickiewicza, dzieła Aleksandra Fredry, „Trylogię” Henryka Sienkiewicza, „Lalkę” Bolesława
Prusa i „Quo Vadis” Henryka Sienkiewicza. W tym roku czytanym dziełem było „Wesele" Stanisława
Wyspiańskiego.
„Wesele” stanowi najważniejszy młodopolski dramat. Dzieło ma charakter symboliczny, tytułowe wesele
posłużyło Wyspiańskiemu, jako pretekst do poruszenia najważniejszych spraw narodowych. Dramat stanowi,
zatem wypowiedź na temat trudnych relacji chłopów i szlachty, polskich przywar, a także tragicznej historii
nieudanych powstań.
DZIEŃ GŁOŚNEGO CZYTANIA
29 września biblioteka w Białobrzegach po raz pierwszy obchodziła Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania. Święto to zostało ogłoszone przez Polską Izbę Książki w 2001 roku i stało się kolejną okazją do podkreślenia licznych zalet głośnego czytania, takich jak rozwijanie wyobraźni, budowanie więzi między rodzicem i dzieckiem, stymulowanie rozwoju czy wzbogacanie słownictwa. Uczestnikami spotkania były dzieci z oddziału przedszkolnego i uczniowie z klasy I-III Szkoły Podstawowej w Białobrzegach. Nawiązując do obchodzonych we wrześniu urodzin Juliana Tuwima czytaliśmy wybrane wiersze poety. Wspólne czytanie zakończyliśmy wierszem „Lokomotywa”. Następnie dzieci rysowały, a także wycinały i przyklejały - Lokomotywy ciąg dalszy, czyli to, co mogło znajdować się w pozostałych wagonach…
( A tych wagonów jest ze czterdzieści, Sam nie wiem, co się w nich jeszcze mieści ….)
ŚWIATOWY DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA
25 listopada obchodzimy Światowy Dzień Pluszowego Misia - najmilszej przytulanki i najlepszego
przyjaciela dzieci, bohatera wielu książek i filmów. W związku z obchodami, biblioteka przygotowała dla
swoich najmłodszych czytelników wiele atrakcji, takich jak: zabawy ruchowe, misiowe konkursy, quizy,
zgadywanki i zabawy, m.in. wylizywanie miodu z talerzyka. Na zakończenie dzieci otrzymały słodki
poczęstunek „misiowe kanapki”. Impreza okazała się bardzo udana, dzieciaki bardzo chętnie uczestniczyły we
wszystkich zabawach i konkursach, śmiechu było, co niemiara.
ZAJĘCIA PLASTYCZNE
W związku ze zbliżającymi się świętami Bożego Narodzenia 16 grudnia 2017 roku w bibliotece odbyły się zajęcia plastyczne. Podczas spotkania dzieci wykonywały ozdoby choinkowe, kartki świąteczne oraz choinki z odrysowanych dłoni i kółek.
MISTRZ PIĘKNEGO CZYTANIA
21 lutego, jak co roku, obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. Z tej okazji biblioteka wspólnie z panią Grażyną Borawską nauczycielem języka polskiego ze Szkoły Podstawowej w Białobrzegach przygotowała Konkurs Pięknego Czytania. Konkurs odbył się w dwóch kategoriach wiekowych: klasy III-IV i klasy V-VI. Wszyscy uczestnicy czytali wybrany przez siebie fragment tekstu. Po wyłonieniu najlepiej czytających, uczestnicy przeszli do drugiego etapu, gdzie musieli przeczytać losowo wybrany fragment książki przygotowany przez organizatorów -adekwatny do wieku uczestników.
Najlepsze w klasach III - IV okazały się:
Natalia Roszkowska - I miejsce,
Natalia Remiszewska - II miejsce,
Magda Łaniewska i Luiza Ruszkiewicz - III miejsce.
W kategorii klas V - VI najlepiej czytały:
Emilia Koronkiewicz - I miejsce,
Marcel Ruszkiewicz - II miejsce,
Łukasz Leszczyński - III miejsce. Gratulacje!
ZAJĘCIA PLASTYCZNE
W bibliotece 26 marca odbyły się zajęcia plastyczne nawiązujące do nadchodzących Świąt Wielkanocnych. Dzieci wykonywały zajączki wielkanocne z rolek po papierze toaletowym oraz kurczaki w skorupce z talerzyków papierowych. Prace wykonywane były chętnie i wielką radością.
ŚWIATOWY DZIEŃ KSIĄŻKI
Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich obchodzony jest w celu promocji czytelnictwa, edytorstwa i ochrony własności intelektualnej za pomocą praw autorskich. Święto narodziło się w Katalonii, a jego data 23 kwietnia jest symboliczna dla literatury światowej. W ten dzień zmarli wybitni poeci Miguel de Cervantes, William Szekspir oraz Inca Garcilaso de la Vega.
Z okazji tego święta biblioteka ogłosiła konkurs plastyczny „ Mój ulubionych bohater literacki” oraz przygotowała zajęcia plastyczne, na których uczniowie z klas I-II wykonywały okładki swoich ulubionych książek. Następnie wspólnie z wykonanych okładek książkowych stworzyliśmy plakat promujący książkę i czytanie. Na początku spotkania odbyła się również krótka pogadanka zapoznawcza dotycząca historii i tradycji związanych ze Światowym Dniem Książki.
Konkurs plastyczny rozstrzygnięty
W ramach obchodów Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich odbył się konkurs plastyczny „ Mój ulubiony bohater literacki”. Konkurs skierowany był do uczniów klas I-III Szkoły Podstawowej w Białobrzegach.
Głównym celem konkursu było promowanie czytelnictwa wśród dzieci oraz rozwijanie wyobraźni i pomysłowości dzieci poprzez prace plastyczne.
Laureatami konkursu zostali:
I miejsce: Patrycja Joka klasa II
II miejsce: Filip Borawski klasa I, Zosia Kierklo i Natalia Roszkowska klasa III
III miejsce: Amelia Kierklo klasa I, Dominik Frąckiewicz klasa II, Klara Nazarowska klasa III
Wyróżnienia: Dominika Zarzecka, Ignacy Ślużyński, Kinga Klimaszewska, Laura Klimaszewska
Serdecznie gratuluję wszystkim uczestnikom!
PASOWANIE NA CZYTELNKA
W ramach obchodów Tygodnia Bibliotek, jak co roku odbyło się pasowanie na czytelnika uczniów klas pierwszych. W tym roku wspólnie do grona czytelników biblioteki dołączyli również uczniowie klasy pierwszej ze Szkoły Podstawowej z Kolnicy. Zanim jednak uczniowie złożyli przyrzecznie, musieli wykazać się znajomością postaci ze znanych bajek i baśni, zapoznać się z regulaminem biblioteki i zasadami zachowywania się w bibliotece oraz poznać właściwe zasady poszanowania książek i reguły ich wypożyczania. Po zaliczeniu wszystkich prób nastąpiło uroczyste ślubowanie i pasowanie na czytelnika. Na pamiątkę dzieci otrzymały dyplom, zakładkę oraz słodki upominek.
Głównym celem uroczystości było zachęcenie najmłodszych uczniów do korzystania z biblioteki, wypożyczania książek oraz nieustannego rozwijania umiejętności czytania.
JAK NIE CZYTAM JAK CZYTAM
W piątek 8 czerwca o godz. 10.00 Biblioteka wraz z uczniami i nauczycielami ze Szkoły Podstawowej w Białobrzegach i Kolnicy po
raz trzeci włączyła się do ogólnopolskiej akcji masowego czytania „Jak nie czytam jak czytam” związaną z ustanowieniem rekordu
czytania w jednym momencie.
Celem akcji jest promocja czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży, które stanowią jedyną nadzieję na poprawę fatalnych wskaźników
czytania w naszym kraju, a także inicjowanie mody na czytanie.
Akcja skierowana jest szczególnie do uczniów, którzy nie odkryli jeszcze radości z czytania. Organizatorzy chcą, aby czytanie
książek kojarzyło się im pozytywnie, - jako relaks, rozrywka, sposób na spędzenie wolnego czasu, a nie wyłącznie ze szkolnym
obowiązkiem.
W poprzedniej edycji, w jednym momencie w całym kraju czytało ponad 459 tys. uczniów.
ŚWIATOWY DZIEŃ ŻÓŁWIA
23 maja obchodzony jest Światowy Dzień Żółwia. Święto ma na celu uświadomienie społeczeństwu, że każdy,
chociaż w drobnej części może przyczynić się do ochrony tych zwierząt. Biblioteka w Białobrzegach również
przyłączyła się do obchodów tego święta. Z tej okazji przygotowała zajęcia dla najmłodszych czytelników, na
których dzieci zapoznały się z budową i gatunkami żółwi, a także dowiedziały się wielu ciekawostek o ich życiu.
Dzieci wysłuchały bajki „ Żółw i Zając”, a także poznały portrety najsłynniejszych literackich i filmowych żółwi.
W kolejnej części spotkania dzieci brały udział w grach i zabawach, jednak największą atrakcją spotkania był
gość specjalny Misia - żółw stepowy. W przeddzień spotkania biblioteka zorganizowała zajęcia plastyczne, na
których dzieci wykonywały żółwie. Dziękuje p. Iwonie Świackiej za pomoc w prowadzeniu zajęć.
Licznik odwiedzin
Filia w Białobrzegach
Folder Gminy Augustów
KONTRAST
ROZMIAR CZCIONKI